Günün Tarihi:18 Ağustos 2019

Acarlar Longozunda artık bisiklet yasak


Sakarya Valiliğince Türkiye'nin "ikinci büyük subasar ormanı" Acarlar Longozu'nda deniz bisikleti kullanımı yasaklandı.

Turizm
Valilik tarafından kaymakamlıklara gönderilen yazıda, Acarlar Longozu'nda deniz bisikleti faaliyetine yönelik talep geldiği ancak Kültür ve Turizm Bakanlığınca yayımlanan Denizlerde Turizm Amaçlı Sportif Faaliyet Yönetmeliği'ne göre, doğal sit alanlarında turizm amaçlı sportif faaliyetin yasaklandığı belirtildi.

Sportif
Denizde turizm amaçlı su altı ve üstü sportif faaliyetlerde bulunacak acente ve tesislerin, deniz turizmi aracı işletme belgesi alma zorunluluğu getirildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:  "Ülkemizin neresinde olursa olsun, doğal sit alanı ilan edilmiş bölgede veya yerde sportif amaçlı deniz araçlarıyla faaliyet yapılması mümkün değildir. Ayrıca, doğal sit alanı ilan edilmemiş yerlerde de yukarıda belirtildiği üzere bakanlığımızdan işletme belgesi bulunan acente, tesis ve deniz turizmi aracı işletmecilerince söz konusu faaliyetin denizde yapılacağı belirtildiğinden bir işlem yapılamamaktadır."

Değil değil
Acarlar Longozu'ndaki tesisin işletmecisi Yılmaz Sütçü, Sakarya Vali Yardımcısı Akın Yılmaz tarafından imzalanan yazının kendilerine ulaştığını söyledi.  Belgede Denizlerde Turizm Amaçlı Sportif Faaliyet Yönetmeliği'nden söz edildiğini anımsatan Sütçü, "Burası deniz değil, göl. İşletmemiz, gölün fazla suyunu tahliye eden kanal kenarında kuruldu. Longoz, tesisten yaklaşık 3 kilometre mesafeden başlıyor. Su bisikletleriyle bu kadar mesafeyi geçerek longoza ulaşmak saatler alır" diye konuştu.

Can yeleği
Sütçü, bisikletlerin kanal içinde kısa gezinti yaptığını, yasaklanması halinde işletmeye hiç kimsenin uğramayacağını savundu.  Kararın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini savunan Sütçü, "Bisiklete binenlere mutlaka can yeleği taktırıyoruz. Her tarafa bununla ilgili uyarı tabelaları astık. Şimdiye kadar herhangi tehlikeli durum veya kaza da yaşanmış değil. İşletmede bulunan tek motorlu tekne, izinli ve resmi inceleme gezileri için kullanılıyor" şeklinde konuştu.

 

6 Şubat 2015 , Cuma Bu haber toplam 707 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama