Günün Tarihi:19 Şubat 2019

‘Sanayi halkla iç içe olmasın’


Sanayinin halkla iç içe olmasına karşı olduklarını belirten Sakarya KANSERDER Yönetim Kurulu Başkanı Nihal Akar, “Sanayi alanlarına yerleşim yeri yerleşim yerleri yakınlarına ise sanayi kurulmasına izin verilmesin” dedi.

Hastalıktır
Erenler Gençlik Kolları Başkanı Cüneyt Demirkıran yönetim kurulu üyeleriyle birlikte KANSERDER’ i ziyaret ederek, çalışmalar hakkında Dernek Başkanı Nihal Akar’dan bilgiler aldı. KANSERDER yönetim kurulu üyelerin de hazır bulunduğu ziyarette konuşan Dernek Başkanı Nihal Akar, “Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Onkoloji Bölümü var ama, Çocuk Onkoloji yok. Hastalar bizi arıyor ‘Nihal abla bize 5 ay sonrasına gün verildi ne olur bizi daha önceki bir tarihe aldırabilir misiniz?’ diye. Oysa kanser hastası beklemeye gelmez. Hızla ilerleyen, takip gerektiren ve tedavisine en kısa sürede başlanılması gereken bir hastalıktır” dedi. 

Uzun süre
Akar, “Buna rağmen hastaya 4-5 ay sonrasına gün veriliyorsa burada bazı fiziki şartların eksik olduğunu gösterir. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kanser hastalarının uzun süre beklesin istemiyoruz. Daha fiziki şartlar ve personel sayısının eksikliği öne çıkıyor. Onkolog sıkıntısı var. Üniversitelerde Çocuk Hemototoloji ve onkoloji de yeterli şekilde tercih edilmiyor” dedi.

Tatlandırıcı
Kanseri tetikleyen faktörlerden birinin de gıdalar olduğunu belirten Nihal Akar “Bu gün bakıyorsunuz 1 yaşındaki bir çocuk kanser olmuş. Sigara içmemiş, alkol almamış. Annenin aldığı gıdalar çok önemli. Katkı maddeli yani GDO’lu gıdalar. Şekere karşı son aylarda bir saldırı başladı. Doğal pancar şekerinin insan sağlığına zararı yok. Ama yapay tatlandırıcılar öyle değil. Markete gittiğinizde, alacağınız ürün üzerinde bilmediğiniz bir şey yazıyorsa bunu sorun. Annelere çok önemli görevler düşüyor. Çocuğu ağlamasın diye cipsleri en önce anneler alıyor. Bunun ne denli zararlı olduğu anlatılıyor. Sakızlara kadar tatlandırıcılar girdi. Bunların tamamen kanserojen olduğu löseminin hatta zihinsel özürlülüğe doğru gidildiği de söyleniyor” dedi.

İzin verilmesin
Sanayi ile yerleşim alanlarının iç içe olmasına karşı olduklarını belirten Başkan Akar “Kanser Savaş Daire Başkanı Murat Tuncer, 2009 yılında ilimizde bir konferansa katıldı. O konferansta Sakarya’ nın pilot iller arasında olduğunu kanser yoğunluğu devam eden iller arasında Marmara’da ikinci sırada. Birinci sırada Kocaeli Dil ovası. Her şeyi devletten bekliyoruz.  Millet ne kadar bilinçli olursa sorunların çözümü ve denetimi o kadar kolaylaşır. Biz sanayinin halkla iç içe olmasına karşıyız. Ya sanayi olan yere yerleşim izni verilmesin yada yerleşim yerine yakın yere sanayi izni verilmesin” dedi.

 

7 Şubat 2015 , Cumartesi Bu haber toplam 699 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın