Günün Tarihi:18 Ağustos 2019

Esnafa 40 milyonluk kredi


TÜMSİAD’ ı ziyaret eden Adapazarı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hayri Balaban esnafa müjde vererek, 5 yıl vadeli yüzde 5 faiz oranı ile 40 milyon TL kredi kullandırmayı hedeflediklerini belirtti.

Krediler
Başkan Vekilleri Hayrettin Hacıbektaşoğlu, Mustafa Alemdar ve Kooperatif Müdürü Mücahit Şebin ve Başkan Balaban, TÜMSİAD iadeyi ziyarette bulundu. Ziyarette, esnafa kullandırılan krediler hakkında bilgi veren Kooperatif Başkanı Hayri Balaban, “Kooperatifler aracılığıyla Halk bankasından esnaf ve sanatkarlara 5 yıl vadeli, yıllık yüzde 5 faiz oranı ile 150 bin TL’ye kadar kredi kullandırabiliyoruz. 2014 yılında 450 esnafa yaklaşık 21 milyon TL kredi kullandırdık, 2015’te bu rakamı 40 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Faiz desteği
Esnafa kredi çağrısında bulunan Hayri Balaban, ‘'Devletin esnaf kredilerinde yüzde 50 sübvanse faiz desteği var. Esnafa adete can suyu niteliğinde olan kredilerimiz esnafların mevcut işlerini büyütmeye, genişletmeye yönelik kullandırılmaktadır. Ayrıca; kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri yaşatmak için ve en az 3 yıllık  ustalık belgesine sahip olan 1 yıl içinde de ticari faaliyetine başlamış esnaf ve sanatkara da faizsiz kredi verildiğini açıkladı.

Firmalar
TÜMSİAD Başkanı Murat Kesik, esnaf kefalet kooperatiflerinin esnafa önemli destek sağladığını ifade ederek, kredilerin yatırıma yönelik kullanıldığında işletmeye büyük ölçüde katkı sağlayacağını, işletmelerin döviz borçlarına dikkat çekerek, firmalarda büyümenin altında yatan bir döviz borçlanmasının söz konusu olduğunu herkesin hesabını iyi yapması gerektiğini vurguladı.  İşletmeleri bilinçli kredi kullanımı konusunda da uyaran Kesik, kredinin ne amaçla, nerelerde kullanılması gerektiğiyle ilgili işletmelere yönelik bilgilendirme toplantılarının yapılması gerektiğini belirterek, ziyaretlerinden dolayı kooperatif yöneticilerine teşekkür etti. Ziyarette TÜMSİAD Başkan Yardımcıları Ahmet Ölmez, Selahattin Bektaş, Şube Genel Sekreteri Ferhat Ateş, İş Geliştirme ve Yatırım Komisyonu Başkanı İsa Aydoğan hazır bulundu.

11 Şubat 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 1316 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama