Günün Tarihi:25 Mayıs 2019

Tıp tarihine geçtiler


Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'nde, ışın tedavisi ve kemoterapi görmüş yumuşak doku kanseri olan bir hastanın idrar torbası başarılı bir şekilde alındı. Türkiye’deki ilk ameliyat, dünya literatüründe de ilk uygulama o

18 yaşındaki genç
Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı SAÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi, robotlu cerrahi müdahalenin ardından bu defa da yine bir ilki ekledi. Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Öztuğ Adsan başkanlığında gerçekleşen ameliyatla 18 yaşındaki bir genç hayata bağlandı.
Cerrahi müdahale
Prof. Dr. Öztuğ Adsan ve aynı zamanda Üroloji uzmanı olan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç.Dr. Hasan Salih Sağlam’ın ameliyat ekibiyle gerçekleştirdikleri cerrahi müdahale sonrası hasta, sağlığına kavuştu. İdrar torbası tamamen alınarak kanserden kurtulan gencin, idrar bağlantısı bağırsağına verildi.
15 yıl sonra
3 yaşındayken idrar torbasında saptanan yumuşak doku kanseri (Rabdomyosarkom) nedeniyle ışın tedavisi ve kemoterapi tedavisi alan hasta, bu tedaviye yanıt veremeyince o dönemde idrar torbasının bir kısmı alınarak hasta sağlığına kavuşturuldu. Ancak 15 yıl boyunca şikayeti olmayan hastanın yapılan kontrollerinde idrar torbasında yumuşak doku kanserinin tekrarladığı ortaya çıkınca, tahliller yapıldığında tümörün idrar torbasının büyük bölümünü doldurduğu tespit edildi.
İlk uygulama oldu
Bunun üzerine Adsan ve ekibi, bu kapsamda yapılan bir ilke imza atarak idrar torbasının tamamını aldıkları genci sağlığına kavuşturdu. Işın tedavisi ve kemoterapi sonrası yumuşak doku kanseri nedeniyle idrar torbası alınan hasta, bu ameliyatla hem sağlığına kavuştu, hem de bu özellikte Türkiye’deki ilk ameliyat, dünya literatüründe de ilk uygulama olarak tarihe geçti.

18 Şubat 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 933 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama