Günün Tarihi:19 Nisan 2019

Şenoğlu yeniden başkan


Sakarya Ziraat Odası dün iki liste ile gerçekleşen 23. Genel Kurulunda Hamdi Şenoğlu yeniden başkanlığa seçildi.

Katılım
Sakarya Ticaret Borsası Konferans Salonunda gerçekleştirilen Genel Kurula, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Erdemir, Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısı Erol Aydın, Sakarya Esnaf Odaları Başkanı Hasan Alişan, Eski Bakan Sadettin Tantan, Demiryol-İş Sendikası Başkanı Cemal Yaman, Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ahmet Aya, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ayça Taşkent, Ak Parti Aday Adayı Enver Toçoğlu, Oda Başkanları ve delegeler katıldı.

Kooperatifler
Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan Hamdi Şenoğlu, “Çiftçimizin ürettiği ürünlerin değerinde satamıyoruz. 25 kuruşa alınan portakal tüketicide  bir lira 50 kuruş. Bu da demek oluyor ki pazarlamada sıkıntı yaşıyoruz. Bunu aşabilmemiz için de kooperatifçiliği geliştirmemiz gerekiyor. Kooperatifçilik olmazsa olmazlarımızdan. Hayvancılık içinde meralarımızın korunmasını önemsiyoruz. Kesinlikle meraların başka amaçlar için kullanılmasını istemiyoruz. Meralar çiftçinin malıdır” dedi. 

Toprak kaybı
Şenoğlu, “Tabi ki topraklarımızı da korumamız gerekiyor. Türkiye’de birinci sınıf tarım arazisi sayısı az. Ak ova dediğimiz bölgenin dünyada eşi benzeri yok. Toprağı bu kadar önemsememizin nedeni bir santiminin bin yılda oluşmasından. Sakarya’da toprak kaybı konusunda internetten resimlere baktığımızda durumu açıkça görebiliriz. 2002’deki fotoğraflarla 2015’i karşılaştırırsak ne hale geldiğimizi görebiliriz” dedi.

Alın teridir
Ziraat odalarının gelen paraları çok doğru kullanması gerektiğini söyleyen TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar’da, “ Bize gelen para alın teridir. Bizde rant parası yok, başka gelir kaynağına sahip değiliz. Çiftçimiz alın terini bize getiriyor. Bunu son kuruşuna kadar çiftçimize çeviremezsek, hizmet olarak geri dönemezsek ne ben nede siz bunun hesabını Allaha veremeyiz. Herkes muhakkak suretle bu parayı çok doğru kullanmak zorunda. Bu para ateş gibi hepimizi yakar. Hangi şartlarda ürünleri yetiştirdiklerini biliyoruz. Sanayiden fazla işçi istihdam ediliyor. Bu çiftçiyi kimsenin eleştirmeye hakkı yok. Eli öpülecek insanlar onlar. Çiftçilerimizin devlete yük olduğunu iddia edenler var. bu kesinlikle yalan. Türk çiftçisi devlete yük falan değil, Türk çiftçisi aldığı destekten çok daha fazlasını KDV, ÖTV ve stopajla devlete ödüyor” dedi.

Toprak kurulu
Tarım sektörünün ülkemizin sigortası olduğunu söyleyen Bayraktar, “ Türkiye’de 30 tane büyükşehir var. Ve tarım topraklarının yüzde 57’si Büyükşehir hudutları içerisinde. Buradan Büyükşehir Belediye Başkanlarına ve valilere sesleniyorum, verimli tarım arazilerini Allah aşkına kullanıma açmayın. Vebal altına giriyorsunuz. Bunun vebalinden kurtulamazsınız. Fabrikanın üstüne fabrika kurulmaz. Tarım da açık bir fabrika. Gelin bu toprakları koruyalım. Bu toprakları imara açmayalım. Toprak kurullarında daha hassas davranalım. Bizi uğraştırmayın. Benim başkanlarımı da beni de uğraştırıyorsunuz. Biz bu toprağın sahibiyiz ve korumaya devam edeceğiz. Ama bizi lütfen uğraştırmayın” dedi.

Sel felaketi
Yaşanan sel felaketinde Sakarya Ziraat odasının çiftçinin yanında olmadığını belirten diğer Başkan Adayı İsmet Durmuş, “Bizim bölgemiz sel bölgesi ancak bu güne kadar hiçbir önlem alınmadı. Bu sene olduğu gibi milli ekonomiye zararı olan bu durum karşısında hiçbir şey yapılmıyor. Çiftçinin yanında olduklarını söylüyorlar ancak yanımızda olmadılar. Ben mevcut yönetimin 8 yoldan beri hiçbir zaman çiftçinin yanında olduğunu görmedim. Ben üreticiyim, pazarlama konusunda sıkıntılar yaşıyorum. Bu güne kadar pazarlama konusunda bir çalışma dahi yapılmadı. Bir tek çalışmalarını çok beğendim. Çok güzel olmuş. Çukurahmediye mahallesinden delege yapılmış. Bu adamın ne olduğu belli değil. Çiftçi mi? Sadece çark caddesinde delege yapılmamış. En güzel çalışmaları bu gerisini siz düşünün” dedi.

Çözüm makamı
İsmet Durmuş’un sözlerine cevap veren Divan Başkanı ve Akyazı Ziraat Odası Başkanı Şener Bayraktar, “ Ben Sel felaketinin yaşandığı dönemde Hamdi Şenoğlu ile birlikte bütün bölgeleri gezmiş biri olarak çiftçinin yanında olmadığı konusuna katılmıyorum. Felaketten zarar görenlere yapılacak destekler konusunda yasada sıkıntı var. Bütün mal varlığının yüzde 40’ının zarar görmüş olması gerekiyor. Biz bu yasanın değişmesi için defalarca çalışmalar yaptık. Bir noksanlık var. Ancak çözüm makamında olanlara da bize söylediğiniz gibi söylemeniz gerekiyor. Varsa oy istemeye gelenlere de bunları anlatacaksınız” dedi.

İtirazlar
Genel Kurulda listelerin açıklanıp seçime geçildiği sırada, İsmet Durmuşun listesinde bulunan Gökhan Kaya, Halil İbrahim Arslan, İbrahim Sezer, Turan Şenyiğit ve İbrahim Balcı haberleri olmadan eklendikleri yönünde itirazda bulunarak divana listeden çıkarılmak istediklerini bildirdiler.

119 oy
İki liste ile girilen seçimde 158 delegeden 143’ü oy kullandı. Oyların 119’unu Hamdi şeoğlu alarak başkan seçilirken, diğer aday İsmet Durmuş 19 oy alabildi. Kullanılan oylardan 5 tanesi geçersiz sayıldı. 

 

Hamdi Şenoğlu Başkanlığındaki yönetim  kurulunda şu isimler yer aldı
İsmail Yolvermez
Cevat Altun
Nedim Altıntaş
R.Şevket Kökçü
Mustafa Koç
Erdinç Eryılmaz
Ali Eroğlu
Halim Tatar
Fahri Horozoğlu
Sabri Karabaşoğlu
Nizamettin Pir
Erdoğan Ünsalan
Sadettin Duman
Ferhat Dinler
Nedim Çoşkun
Kamil Özkan
Ali Bat
Metin Küçükkalfa
Ömer Hulusi Dede
Hakan Candemir

Yedek yönetim kurulu üyeleri ise şöyle;
Muharrem Tepecik
Numan Toktaş
Lütfü Akbıyık
Murat Serbest
İbrahim Balcı
Yaşar Çeker
Mehmet Cankurt
Abdullah Erman
Sami Yılmaz
Ekrem Darcan
Üzeyir Yüksel
Zekeriya Şahin
Tahir Karakuzu
Turan Şenyiğit
İrfan Kaş
Cemil Erman
Mehmet Yaran
Ahmet Çetin
Mücahit Çakır
Ercan Ateş
Metin Seçkin

20 Şubat 2015 , Cuma Bu haber toplam 1022 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama