Günün Tarihi:19 Aralık 2018

 

 

‘Vergi bilincini arttırmalıyız’


Sakarya Vergi Dairesi Başkanı Recep Alp, bu yıl 26ncısı kutlanacak olan Vergi Haftası nedeniyle açıklama yaptı. Alp, vergi bilincinin oluşması için çalışmaları sürdüreceklerini söyledi.

Yükümlülük
Başkan Alp, “Kamuoyunda sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması, mükelleflerimiz ile vergi idaresi arasında ilişkinin daha sağlıklı, düzenli ve katılımcı hale getirilerek vergiye gönüllü uyumun sağlanması, vergi yükümlülüklerinin düzenli olarak yerine getirilmesi alışkanlığının kazandırılması olgusuyla geleneksel hale gelen vergi haftasının 26’ıncısı, bu yıl 23 Şubat – 01 Mart 2015 tarihleri arasında kutlanacaktır” dedi.

Rekabet ortamı
Alp, “Vergi, sadece kamu harcamalarının finansmanını sağlamak için alınan bir kaynak olmayıp aynı zamanda ekonomiyi yönlendirmede önemli bir araçtır. Bu kapsamda, kayıtlı ekonomiye geçiş ile sağlıklı bir rekabet ortamının oluşturulması, kamu maliyesindeki iyileştirilmenin hızlandırılması ile mali dengesizlikleri azaltıp enflasyonun makul seviyelere çekilmesi ve büyüme ortamının sağlanması temel hedefleri dikkate alındığında, verginin önemi kendini göstermektedir” dedi.

Hedefler
Alp, “Güçlenecek ekonomi ve azalan kamu borç stoku, uluslararası çevrelere olan bağımlılığı azaltacak, ülkemizi gerçek anlamda ekonomik ve siyasi açıdan bağımsız hale getirecektir. Büyük önderimiz Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ülkemizi her gün bir adım daha yaklaştıracaktır. Bu hedeflere ulaşmadaki en önemli unsurun vergi gelirleri olduğu hepimiz tarafından kabul edildiğinde, mükelleflerimiz tarafından beyan edilecek gelirlerin gerçek durumu yansıtması ve bu gelirler üzerinden hesaplanan vergilerin süresi içinde ödenmesi büyük önem arz etmektedir. Kamu kesimi finansmanın en sağlam kaynağı olan vergi, yerinde ve zamanında alındığı sürece, aynı zamanda gelir dağılımının adil şekilde dağıtılması için bir araç ve bu sayede sosyal ve ekonomik dengesizlikler için bir çözüm olacaktır” dedi.

Kaliteli
Alp, “Sakarya Vergi Dairesi Başkanlığı olarak; mükellef odaklı çözüm üreten, mükellef haklarını gözeten toplumsal refahın arttırılmasına destek sağlanmak üzere yeterli geliri adalet, tarafsızlık, verimlilik ilkeleri çerçevesinde toplamak, vergi sisteminin basitleştirilmesi ve uyumun arttırılmasına katkıda bulunmak ve mükellefe kaliteli hizmet sunmak ilkesini misyon olarak, her türlü ekonomik yapım ve aktiviteyi kavrayabilen, güvenilir, etkin, şeffaf, küresel boyutta öncü ve örnek bir idare olmak ilkesini vizyon olarak belirlemiş bulunmaktayız” dedi.

Ekonomi
Başkan Alp açıklamasının sonunda, “Bu duygu ve düşüncelerle; emekleri ve gösterdikleri özverili çalışmalardan dolayı, Sakarya Vergi dairesi Başkanlığının tüm kademelerinde yer alan çalışma arkadaşlarıma,  ülke ekonomisine kattıkları artı değerden dolayı mükelleflerimize, desteklerinden dolayı meslek mensuplarımıza şükranlarımı sunar, 26’ıncı vergi haftasının vatandaşlarımıza, mükelleflerimize ve tüm personelimize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Kutlumalar
Bu arada Vergi Haftası kutlamaları bugün saat:09:30’da Atatürk Anıtına çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayacak, Saat:10:00’da Başkanlığıa bağlı birimler ziyaret edilecek. Saat 16:00’da Vali Coş, Vergi Dairesi heyetini kabul edecek. Saat 15:00’da ise kurum içi voleybol müsabakası yapılacak. 24 Şubat Salı Günü saat 10:00’da Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanlığı, Saat 11:30’da Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Saat:14:00’da Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı, Saat:16:00’da Adapazarı Ticaret Borsasının ziyaret edileceği ve aynı gün saat 15:00’da yine kurum içi voleybol müsabakasının yapılacağını belirtildi. Kutlamalar hafta boyunca sürecek.

23 Şubat 2015 , Pazartesi Bu haber toplam 778 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın