Günün Tarihi:20 Şubat 2019

Dişlerde flor vernik uygulaması


Akyazı İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından, ‘Dişlerde flor vernik uygulaması’ konulu seminer düzenlendi.

Seminere ilgi

“TC Sağlık Bakanlığı’nın programında yer alan dişlerde flor vernik uygulaması çerçevesinde düzenlenen seminer, anaokullarında görev yapan öğretmenler ile bu okullardaki öğrenci velilerinin katılımı ile Akyazı Öğretmenevi Salonu’nda gerçekleşti. Karapürçek Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Diş Hekimi Ali Özyanık tarafından verilen seminer ilgi ile takip edildi. Semineri Akyazı İlçe Sağlık Müdürü Dr. Gülşah Yılmaz ve ekibi de izledi.

60 aylık

Diş Hekimi Ali Özyanık, verdiği seminerde uygulamanın 60 ayını doldurmuş anaokulu öğrencilerine yapılacağını belirterek, flor vernik uygulaması ve genel ağız sağlığıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.  Dr. Özyanık, sinevizyon desteğinde verdiği seminerde, “Yeryüzünde yaygın olarak bulunan bir mineral olan flor bazı su kaynaklarında ve gıdalarda da bulunmaktadır. Bu mineral, dişte kaliteli bir mine oluşumuna katkıda bulunurken, bu tabaka çözünürlüğü azaltmakta ve zararlı asitleri durdurmaktadır” dedi.

Kalıcı diş

“Vücutta en çok kemik ve diş gibi sert dokularda biriken flor iyonu, uzun yıllardır koruyucu diş hekimliği alanında kullanılmaktadır” diyen Özyanık, “İlçemizdeki anaokulu öğrencilerine yapılan flor jel uygulamasında amaç, öğretmen ve öğrencinin dikkatini diş sağlığına çekebilmek, diş yapısını kuvvetlendirmek, çürüğe karşı direncin kazanılmasını sağlamak, çocuklara diş fırçalama alışkanlığını kazandırarak, diş minesini güçlendirip mevcut çürüklerin çürüme hızını azaltabilmektir. Doğru diş fırçalama tekniği, çürük oluşturucu besinlerden uzak durulmasının önemi anlatılmaktadır. Flor jel uygulaması ile erken yaşta diş çürümelerinin ve kalıcı diş kayıplarının önüne geçilmesi de en önemli hedefler arasında yer almaktadır” şeklinde konuştu. 

26 Şubat 2015 , Perşembe Bu haber toplam 1768 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın