Günün Tarihi:17 Ocak 2019

 

 

SATSO’dan yeşil destek


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı A. Akgün Altuğ’un başkanlığında gerçekleştirildi.

Onaylanarak
Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1110 nolu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Ocak ayı Kat'i Nizam ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu Hesap İnceleme Komisyonu Başkanı Melih Kaykayoğlu tarafından okunmasının ardından oylanarak, meclis tarafından tasdik edildi.

Projeler
SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul’un yurtdışında olması sebebiyle Başkan Yardımcısı Orhan Yılgenci aylık faaliyetler ile ilgili sunum yaparak, “ KOSGEB, KOBİ Proje Destek Programı kapsamında “KOBİ’lerin Yönetim Becerilerini ve Kurumsal Yetkinliklerini Geliştirmek” ve “KOBİ’lerin Markaya Yönlendirilmesi” konularında çağrıya çıkmıştır. Proje süresi en az 6, en fazla 24 ay olup hazırlanacak projeler kapsamında işletmelere 150 bin TL’ye kadar geri ödemesiz destek verilecek. 20 Mart Cuma günü başvuru için son tarih.  MARKA ise Sakarya’mızda 26-27 Şubat ve 5-6 Mart tarihleri arasında ikişer günlük Proje Hazırlama Eğitimi verecektir. Her bir eğitime yaklaşık 35 kişi katılacak” dedi.

Yeşil nokta
Taraklı’daki Fenerli Konak çalışmaları tamamlanmak üzere olduğunu belirten Yılgenci, Türk Müziği Topluluğunun çalışmalarının sürdüğünü, Resul Narin tarafından kaleme alınan kitabın beğenildiğin söyledi. Meclis Üyesi ve Ticareti Geliştirme Komisyonu Başkanı Adem Bilgen, Yeşil Nokta Projesi’nin süreçleri ve projenin geldiği son durum ile ilgili bilgi verdi. Bilgen konuşmasında proje hazırlıklarının tamamlandığını ve uygulama aşamasına kısa zamanda geçileceğini ifade ederek, “Kampanyaya meclis üyelerimizin katılımını bekliyor destek vereceklerini düşünüyorum. Her komitemizden 5 üye firma bu projeye dahil olsa kampanyaya ciddi bir katkı sağlamış olacak.” Şeklinde meclis üyelerine çağrıda bulundu.

LPG dolumu
Meslek Komitelerinin Sorunlarının Görüşülmesi Maddesinde söz alan 20. Meslek Komitesinden Meclis üyesi Ali İhsan Bakım, akaryakıt istasyonlarında yaşanan sıkıntılar ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Bakım,  sunumunda istasyonlarda araçların LPG dolum alanının yer tespiti konusunda TSE ve Makine Mühendisleri Odası ile bir çalışma yapıldığını belirterek araçlarda LPG dolum yerinin pompacıların kolaylıkla erişebilecekleri noktada olmadığını ve bundan dolayı iş sağlığı iş güvenliği konusunda sıkıntılar yaşanabileceğini ifade etti.

Kesintiler
24. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Alican Yıldırım ise ilimizde yaşanan elektrik kesintilerinden dolayı üretim sektöründe büyük sıkıntılar yaşandığını ve bu bağlamda SATSO’nun Meclis Toplantısına SEDAŞ’ın davet edilmesine rağmen icabet etmediğini belirterek “Sakarya büyürken SEDAŞ küçülüyor” şeklinde eleştiride bulundu.

Yetersiz
15. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Ercan Başnuh tıbbi malzemeler konusunda kamu ihale kanunu çerçevesinde kamu gelen alımları konusunda şikayetler dikkate alınarak düzenlemeler yapıldığını ancak bunun yetersiz olduğunu ifade ederek, “Kamu genel alımları ile ilgili yol kat edilse de çok farklılık olmamıştır bu konuda yapılan iyimser çalışmalar tatminkar değildir. Kamu ihale kanunu birçok sektörün ortak kanunudur. Bu kanunun temelinde fiyat rekabeti vardır. Ama fiyat kalite ile değerlendirilmelidir. Rekabetçi ortamdaki fiyatlar hastanelere sunulduğunda yerel firmalar zor duruma düşüyor” dedi.

Mutsuzluk
Başhun, “Şehirde kazandığımızı şehirde harcamalıyız üretici ve ithalatçıların katıldığı ihale düzeninde kazançlar büyük şehirlere gidiyor bu şehre getirdiği kaybı sizin takdirinize bırakıyorum. Yerel firmalar mutsuz, hastaneler mutsuz, hastalar mutsuz... Sağlık bir hizmet hepimiz bu kapılardan giriyoruz. En büyük mutsuzluk hastaların mutsuzluğudur. Medikal anlamında üretici firması sayısı 1548,  ithalatçı Firma 2100 yerel bayiler 9316 bu bağlamda 100 bin kişiyi ilgilendiren ciddi bir sorun yaşıyoruz. Bu sistem bizi mutlu etmiyor. “ dedi.

Sigorta
16. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Oktay Topçu ise,  yönetmeliklerde yapılan değişiklikler ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak yapılan uygulamalarla sektörlerin deneme tahtası olduğunu ifade etti. Sigorta sektörü olarak kapıya kilit vurma noktasına geldik diyen topçu bir hizmet sektörü olan sigorta firmalarından üretim sektöründeki gibi uygulamalar beklendiğini ifade etti.

MESAM
5. Meslek Komitesinden Meclis Üyesi Yavuz Köprülüoğlu ise ilimizdeki bazı restoranlara MESAM önderliğinde emniyet güçleri tarafından baskınlar düzenlendiğini belirterek “Uygulamada kafelerde restoranlarda müzik çalınması için MESAM’a telif hakkı, vergi ödenmesi isteniyor. Bu yerlerde müzik çalmak için izin alınması gerektiği belirtiliyor. Bu konuda hukuki bir çalışma yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

Püsküllü vedası 
SATSO Şubat Ayı olağan Meclis Toplantısının dilek ve temenniler bölümünde geçtiğimiz günlerde istifa eden Hendek Belediye Başkanı  Ali İnci’nin ardından Belediye Başkanı olan SATSO Meclis Üyesi İrfan Püsküllü bir veda konuşması yaptı.

Katkın olsun
Meclis Üyesi Adem Bilgen ise Adapazarı Belediyesi Kütüphaneler Müdürlüğü Bilgi Evi tarafından “Senin  de Katkın Olsun” sloganı ile yürütülen kitap bağış kampanyasının sosyal sorumluluk adına önemli bir çalışma olduğunu ifade ederek SATSO Meclis Üyelerini kampanyaya katılmaya davet etti  evde işyerlerinde atıl duran kitaplarını bağışlamaları ve destek vermeleri konusunda çağrıda bulundu.

27 Şubat 2015 , Cuma Bu haber toplam 871 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın