Günün Tarihi:18 Aralık 2018

 

 

‘AKOM hizmete giriyor’


Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Japonya Kobe Kwansei Gakkoin Üniversitesi’nden gelen misafir akademisyenleri ağırladı.

Misafirler

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen ‘Afet Gönüllüsü Kadınlar Yarına Işık Tutuyor Projesi’ne destek sunan Prof. Dr. Hayato Yamanaka ve Japonya Kobe Kwansie Gakoin Üniversitesi’nden gelen misafirleri makamında ağırladı. Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Bilge Dikmen’in de hazır bulunduğu ziyarette, Sakarya’da 1999 yılında yaşanan depremle ilgili bilgiler veren Başkan Toçoğlu, şehirde yaşanabilecek olası bir depreme karşı devam eden çalışmaları Japon akademisyenlerle paylaştı.

AKOM

Başkan Toçoğlu, “Sakarya tıpkı Kobe gibi depremi yakından tanıyan bir şehir. Biz sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Yaşanan büyük yıkımdan ders çıkardık. Gerek yerel yönetimler, gerek hükümetimiz eliyle afetlere hazırlık konusunda önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin ilk Afet Koordinasyon Merkezi’ni yıl içerisinde hizmete alacağız. Biz yaşadığımız büyük yıkımlarda Japonyalı yardımseverlerin desteğini yakından hissettik. Bu vesileyle Japonya Hükümeti ve vatandaşlarına şükranlarımızı iletiyoruz” dedi.

İlk günkü gibi

Japonya’nın Kobe bölgesinde de Sakarya’da yaşanan yıkımın benzerini yaşadıklarını ifade eden Prof. Dr. Hayato, “Kobe’de yaşadığımız büyük depremin üzerinden 20 yıl geçti. Ancak deprem yaşamış şehirler olarak acılarımız ortak ve hala ilk günkü gibi. Sakarya’daki programımız kapsamında, Deprem Müzesi’nde incelemelerde bulunacağız. Yaşanılan acılardan ders çıkarmak zorundayız. Yaşanan afetler ortak hafızalarımızdan asla silinmeyecek” diye konuştu.

 

5 Mart 2015 , Perşembe Bu haber toplam 642 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın