Günün Tarihi:19 Ağustos 2019

‘Hangisinde Neredeyiz’ konuşuldu


Sakarya Üniversitesi Kadın Aile Sağlık ve Sosyal Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen ve kadın sağlığını konu edinen “Hangisinde Neredeyiz” adlı sempozyum, SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Yaklaşım
8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlenen sempozyumun açılış töreni Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’un katılımıyla gerçekleşti. Törende konuşan Vali Coş, sempozyumun öngörülen amaçlara ulaşmayı kolaylaştırmasını ve kadın hakları konusunda yararlı olmasını dilediğini ifade etti. Kadına yönelik şiddet gibi konuların incelenirken daha temel bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini belirten Coş, konunun insan hakları sorunu olduğunu ve bu kapsamda ele alınması gerektiğini söyledi.

Ayırım
Vali Coş, şöyle devam etti: “Konu sadece yoğunlukla kadınlara yönelik olarak görülse de yakın coğrafyamızda meydana gelen ve binlerce kişinin ölümüne neden olan şiddet olayları da dikkate alındığında, şiddetin ne gibi sorunlara yol açtığını yakinen hissedebiliyoruz. Şiddetin azalması için kadın erkek ayrımı yapmadan, başta yaşam hakkı olmak üzere tüm temel insan haklarının herkes tarafından kullanılabilecek hale getirilmesi tüm insanlar için bir vazifedir. Bu konuda mücadele etmek ve mücadele edenlere destek vermek, tüm insanlar için varlığın temel sebebidir. İnsanım diyen herkes bu konuda üzerine düşen davranışı yerine getirmelidir.”

Destek
SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas da törende yaptığı konuşmasında, son yıllarda üniversitede kadınların etkinliğini artırmak için büyük destek verdiklerini belirtti. Üniversite olarak yüzde 45 oranında kadın çalışan ve öğrenci nüfusuna sahip olduklarını işaret eden Prof. Dr. Elmas, bu konuda söylemden eylem bölümüne geçtiklerini, Uygulama Merkezi’ni de bu kapsamda açtıklarını dile getirdi.

Yol karanlık
Merkezin her türlü faaliyetine tam destek verdiklerini aktaran Elmas, “Camimizin bulunduğu yerde Aile ve Rehberlik Danışma Merkezi oluşturuldu. Diğer birimlerde de bunu yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu konuda gelen talepleri her türlü değerlendireceğiz” diye konuştu. Kampüs ile yurtlar arasındaki yolun karanlık olduğunu ve özellikle kız öğrencilerin bu konuda sıkıntı yaşadıklarını söyleyen Elmas, Vali Coş’tan yolun aydınlatılmasını istedi. Böyle toplantıların daha fazla olması gerektiğini belirten Elmas, var olan sorunların görmezden gelinmeden anlayarak çözme girişiminde bulunulmasının daha doğru olacağını sözlerine ekledi.

Farklılık
SAÜ Kadın Aile Sağlık ve Sosyal İşler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nurgül Keser ise konuşmasında kadınların sosyal rol açısından erkeklere göre çok farklı bir kimliği olduğunu ifade etti. Toplumsal cinsiyette hakkaniyet adını verdikleri, kadın ve erkeğin farklı gereksinimi ve güçlerinin olduğu konusuna değinen Prof. Dr. Keser, bu farklılıkların belirlenerek iki cinsiyet arasından dengeyi düzeltecek şekilde gerekenlerin yapılması gerektiğini kaydetti.

Piyano
Sempozyum açılış konuşmalarının ardından SAÜ Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nevra Küpana’nın piyano dinletisi ve Öğr. Gör. Kerem Cenk Yılmaz’ın koreografisini hazırladığı dans gösterisi ile devam etti. Açılış töreninin ardından sempozyumun içeriğini Meme Kanseri, Jinekolojik Kanserler ve Kadın Kalbini Anlamak başlıklı oturumlara geçildi.

 

7 Mart 2015 , Cumartesi Bu haber toplam 962 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama