Günün Tarihi:24 Eylül 2018

 

 

‘KDV yüzde 8’e indirilmeli’


Sakarya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SSMMMO) Başkanı Selattin Çakırsoy, “Serbest meslek faaliyetlerinde KDV yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmelidir” dedi.

Selattin Çakırsoy açıklamasında, “Meslek mensuplarının stopajdan kaynaklanan nakit iade taleplerinde, gelirlerinin-giderlerine oranlanarak çıkarılan matrah farkları yasal dayanaktan yoksundur. Bu uygulamadan vazgeçilmelidir. Uzlaşma komisyonlarında odalarımızın görevlendireceği meslek mensubu bulundurulmalıdır. Belgelerin verilme süresini hızlandırıcı idari tedbirler, Gelir İdaresi Başkanlığı’nca alınmalıdır. Günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak zamana endeksli ücret tarifesi taleplerimiz kabul edilemez. Meslek mensuplarının yaptıkları sözleşmeler damga vergisinden istisna edilmelidir. Serbest meslek faaliyetlerinde KDV yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmelidir. Mesleki faaliyette KDV’yi doğuran olay tahsilata bağlanmalıdır. Serbest meslek, yıpranma indirimi getirilmelidir. Stajyerlerimiz için sosyal güvenlik prim ve vergi muafiyeti sağlanmalıdır. Bilgisayar ve yazılım giderleri 2 yıl içinde amorti edilmelidir. Serbest meslek giderleri genişletilerek yeniden düzenlenmelidir. Hükümetin ve ilgili kuruluşların taleplerimize cevap vermesini bekliyoruz” dedi. 

10 Mart 2015 , Salı Bu haber toplam 766 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın