Günün Tarihi:13 Aralık 2018

 

 

Ziraat odalarında delege seçimleri


Sakarya Ziraat Odaları İl Kongresi, Ticaret ve Sanayi Odası Salonu’nda yapıldı. Kongre Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu tarafından açıldı.

Divan                           

İl Koordinasyon Kurulu ve Akyazı Ziraat Odası Başkanı Ali Şener Bayraktar divan başkanlığı, Hendek Ziraat Odası Başkanı Hayri Duran divan ikinci başkanlığı ve Karapürçek Ziraat Odası Başkanı Zekeriya Yıldırım da katip üye olarak görev yaptı. Gündem maddesi gereği divan başkanı tarafından kongreye katılanlar bir dakikalık saygı duruşunda bulundu ve akabinde de toplu olarak İstiklal Marşımız söylendi.

Rapor

Gündem maddesi gereği tda başkanları. 2011-2014 yılları ile ilgili olarak çalışmalarla ilgili genel kurula bilgi verdiler ve hazırladıkları raporları da divana vererek, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’ne gönderilmesini sağladılar. Ziraat Odaları Sakarya İl Koordinasyon Kurulu raporu ise, İl Koordinasyon Kurulu ve Divan Başkanı Ali Şener Bayraktar tarafından okundu.

Teşekkür

Ali Şener Bayraktar, 2011-2014 yılları arasında Sakarya Ziraat Odaları’nın başarılı bir çalışma dönemi geçirdiklerini, birçok çiftçi sorununu halletme başarısı gösterdiklerini, sorunları halledilmesinde destek veren Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ile Tarım Bakanı Mehdi Eker’e teşekkür etti. Gündemin dilek ve temenniler bölümünde söz alan olmayınca kürsüye Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar çıktı.

Yapılanlar

Göreve geldiği günden bugüne kadar önemli çalışmalara imza attıklarını söyleyen Bayraktar, “Bu süre içinde birlik binası başta olmak üzere Türkiye genelinde faaliyetlerini sürdüren Ziraat Odalarının yüzde 80’inden fazlasını kendi hizmet binasına kavuştu. 50 yıldan beri çıkarılamayan kanunlar çıkardıkları ve odalar ekonomik anlamda güçlü hale getirildi. Yine birliği mükemmel sayılacak nitelikte bir sosyal tesise kavuşturduk. Önümüzdeki günlerde düzenleyeceğimiz tören ile açılış yapacağız” dedi.

Desteklensin

Bayraktar, yaptıkları çalışmalar sonucunda desteklenmesi sona eren fındık ürününün yine alan bazlı desteğinin sürmesinin sağlandığını, Sakarya da dahil olmak üzere fındık alanı olarak gösterilmediği için desteklerden yararlanamayan yerlerin yaptıkları çalışmalar sonucunda destek kapsamına aldırdıklarını belirtildi.

Kooperatifler

Bayraktar, “Çiftçi bir liraya sattığı ürünü pazarlarda beş liraya satılıyor. Görüldüğü gibi bu durumdan çiftçi zarar görüyor parayı ise aracılar götürüyor.Bu olumsuzluğun ortadan kaldırılabilmesi için çiftçimize yapılan destekler artarak devam ettirilmeli ve üretim maliyeti mutlak surette aşağıya çekilmelidir.En önemlisi de aracıların yerini çiftçiler tarafından kurulmuş olan kooperatifler almalıdır” dedi.

İşletme

Aile işletmeciliğinin desteklenmesi ve güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Bayraktar, “Çünkü aile işletmeciliği tarımın sigortasıdır. Yaptığımız girişimler sonucunda müdahale kurumu kurdurduk. Böylece Et-Balık Kurumu’nun müdahale kurumu haline getirildik. Süt hayvancılığını mutlak surette ayakta tutmalıyız” dedi.

Tarladan hasat

Bayraktar, tarladan hasada kadar çiftçinin yaklaşık olarak 40 milyar lira zararda olduğunu ve bu zararın sadece 10 milyar lirası yanlış gübre kullanımından geldiğini söyledi.  “Toprak tahlilleri çiftçimiz için çok önemlidir” diyen Bayraktar, Ziraat Odası başkanlarına seslenerek,“İl Tarım Müdürlüğünün elindeki toprak tahlil laboratuarını siz alın ve tahlilleri siz yapın. Çiftçiden aldığınız paraları çiftçiniz için harcayın sizleri bu konuda göreve davet ediyorum” dedi.

Eşit olmayan

Bayraktar, “Çiftçilikte mukayeseli üstünlüğün anahtar kelimesi verimliliktir. Dekardan aldığınız verimliliği arttıracaksınız ki para kazanılsın. Aksi halde düşük maliyetlere üretim yapanlarla rekabet edemezsiniz diyen Bayraktar, bir diğer husus ise mutlak üstünlüktür. O da parayla olur. Parayı bastırıyorlar maliyeti aşağıya çekiyorlar. Bizim çiftçimiz onlarla eşit olmayan koşullarda rekabet etmek zorunda kalıyor” dedi.

Sigortayız

Bayraktar, “O nedenle diyorum ki, çiftçi hız kesmeden desteklenmeli, daha çık desteklenmeli ki rekabet edecek seviyeye gelsin ve ihracatta ki payı yılda 150 milyar dolarlara çıksın dedi ve sözlerini şöyle tamamladı “ Allah kimseyi açlıkla terbiye etmesin. Çiftçimiz yüce milletimizi aç bırakmamak için elinden geleni yapıyor. Karşılığını alamıyor da olsa sürekli olarak üretiyor ve bundan sonra da üretmeyle devam edecek. Çünkü biz bu güzel yurdumuzun sigortasıyız” dedi.

Seçimler

Konuşmasını tamamlayan Genel Başkan Bayraktar, Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu’na bir fotoğraf verdi. Yapılan genel kurula delegelerin yanı sıra çok sayıda davetli de katıldı. Konuşmaların tamamlanmasının ardından yargı gözetiminde seçimlere geçildi. Yapılan seçim sonunda Mayıs ayı içerisinde Ankara’da yapılacak olan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Kurulu’nda Sakarya’yı Ali Şener Bayraktar (Akyazı), Hamdi Şenoğlu  (Sakarya), Süleyman Pınar (Geyve) ve Tamer Tunca (Kocaali) temsil etmeye hak kazandı. Hayri Duran (Hendek), Recep Özlü (Söğütlü), Rıdvan Eren (Ferizli) ve Ruhi Avdan’ın (Taraklı) aynı seçimde birlik yedek delegesi seçildikleri açıklandı.

24 Mart 2015 , Salı Bu haber toplam 966 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın