Günün Tarihi:14 Aralık 2018

 

 

Özkoç’tan iktidara eğitim eleştirisi


CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, iktidarın eğitim politikaları ile sengin çocuklarının iyi okullara gittiğini, yoksulların ise eğitimden uzaklaştığını söyledi.

Bırakma zamanı
Özkoç, “Yoksul mahallelerinin yoksul çocukları, kendilerini o mahalleden kurtaracak tek şansı, iyi bir eğitimi kaybediyor. Zaten adaletsiz olan sistemin, Anadolu liselerinin yok edilmesi ve dershanelerin kapatılmasıyla berbat bir noktaya geldi. Sistemi daha adaletsiz, sınavları da şaibeli hale getirdiniz. Ne oldu? Aldatıldınız mı? Eskiden ağlayanınız vardı, şimdi o da kalmadı. Bence bırakma zamanıdır. Milletimiz bu gerçekleri artık görüyor. 7 Haziran sizin için veda zamanıdır” dedi.

Fatih projesi
TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi de olan Özkoç, FATİH Projesindeki yolsuzluk ve usulsüzlüklerle ilgili dün gece geç saatlerde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı hakkında verilen gensoru üzerinde konuşarak,  “Eğitimde öğrenci başarısına teknolojinin etkisi sadece yüzde 1. Öğretmen eğitimine FATİH Projesinde ayrılan pay da yüzde 1. Neden? Öğretmen eğitimi, rant kapısı değil. Proje kapsamında öğrencilere dağıtılan tabletlerin teknolojik ömrü, 4 yıl.
8,5 milyar liralık yatırım. 4 yıl sonra, teknolojik çöp. Peki bu 8,5 milyar, öğretmene yatırım olsaydı, neler değişirdi? Finlandiya, bunu başarıyla uygulamış” dedi.

Tabletler
Biil Gatesin bile tabletlerin eğitim alanında kullanımının başarısızlık getirdiğini söylediğini belirten Özkoç, bunun yerine öğretmenlere yatırım yapılmasının daha anlamlı olacağını, 130 bin öğretmen açığının olduğunu vurguladı. Özkoç, “Siz, sizin derdiniz başka. Siz eğitimde başarı değil. Rantta başarı istiyorsunuz. İspat mı? Tamam tablet alıyorsunuz. Öğrenciye vereceksiniz. Kamu İhale Yasası’ndan neden çıkarıyorsunuz. Şaibeli duruma neden getiriyorsunuz. Kamu İhale Yasasından hangi gerekçeyle çıkar. Doğal afet mi var, deprem mi var, olağanüstü hal aciliyet durumu mu var, yoksa milli güvenlik mi söz konusu, istihbarat mı söz konusu? Hiçbirisi değil. Sözkonusu yandaşınız ve sizsiniz” dedi.

Dershaneler
Özkoç, “Sınav odağından sistemi kurtarıyoruz iddiasıyla dershaneleri kapattınız, tüm liseleri Anadolu lisesi yapıyoruz diye Anadolu liselerini Anadolu lisesi olmaktan çıkardınız. Hazırlık liselerine pıtırak gibi ülkeyi sarıyor. Dershanelerden çok daha pahalı üstelik.  Eskiden orta sınıf ve yoksul öğrencinin bir çıkış yolu vardı. Şimdi o yolların hepsini kapattınız. Eğitimi daha da sınav odaklı hale getirdiniz. Sınavları şaibeli hale getirdiniz. Türkiye’de eğitim sistemini, yoksuldan, halktan yana değil, zenginden ve yandaştan yana yaptınız. Milletimiz bu gerçekleri artık görüyor. 7 Haziran sizin için veda zamanıdır” dedi.

 

26 Mart 2015 , Perşembe Bu haber toplam 734 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın