Günün Tarihi:19 Şubat 2019

Sakarya’nın yıldızları ödüllendi


Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası(SATSO)’nın düzenlediği ‘Sakarya’nın Yıldızları’ töreniyle, Sakarya’nın başarılı iş adamları ödüllendirildi.

Katılım
SATSO Ali Coşkun Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen programa, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Türkiye Odalar Borsalar Birliği Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, İlçe Belediye Başkanları, Daire Müdürleri, Çevre Odaların Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanları, Sivil Toplum Örgütlerinin Temsilcileri, SATSO Tabii Meclis Üyeleri, Meclis Üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

İstihdam
Törenin açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, “Sakarya kavşak noktasında ve konumu itibariyle en avantajlı kent. Yani büyümek zorunda. Sakarya olarak 2014 yılını, ihracatta ilk 10 il arasında, %16,3 artış ile ilk sırada tamamladık. Bu çok önemliydi bizim için. Türkiye’nin ihracat performansı en iyi olan iller arasında 2013 ve 2014 yıllarında 9. Sırada yer aldık. 2002 yılında sadece ve sadece 428 milyon dolar ihracatımız vardı. 12 yılda büyük ilerleme kat ederek 2014 yılını 2 milyar 605 milyon dolar ihracatla kapattık” dedi.

Girişimci
Kösemusul, “Biz Sakarya iş dünyası olarak ihracata dayalı büyüme modeline destek veriyoruz. Sakarya’mıza daha fazla girişimci yetiştirme ve istihdamı artırma amacındayız. 2014 yılında nitelikli istihdam konusunda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda önemli başarılar elde ettik. Eğitim faaliyetlerimizi artırdık. UMEM Beceri’10 projesinde Sakarya olarak 1. olduk” dedi.

Hedef
Sakarya’nın ülke ihracat sıralamasında ilk 5 il arasında yer almasını hedeflediklerini söyleyen Kösemusul, “ Otomotiv Şehri Sakarya çalışmalarımız, yerli oto arzumuzu her fırsatta dile getirdik. Otomotiv, ihracatımızın en önemli sektörü ve bu sektörde 100 yıllık nitelikli istihdam tecrübemiz var. Sakarya'mız, otomotiv sektöründe üs olmalı. Tüm şartlar şehrimizde mevcut. Otomotivde tecrübeliyiz, iddialıyız. İlk savaş arabaları yapılan günlerden, ilklere imza attığımız günlere ulaştık” dedi. 

Otomotiv
Kösemusul, “Dünya’da sıfır hata teknolojisi ile üretim yapan Toyota Sakarya’mızda. Savunma sanayimizin gururu, Milli Tankımız "Altay", Sakarya’mızda üretiliyor. Ülkemizin gururu Milli Trenini üstlenen TÜVASAŞ, Sakarya’mızda. Otokar, Zırhlı Araçları Sakarya'mızda üretiyor ve ihraç ediyor. Sakarya Üniversitesi’nde mühendislik programları da dâhil olmak üzere Otomotiv Bölümleri açıldı. Sakarya'mızın otomotiv konusundaki 100 yıllık başarılı hikâyesi, işçilikteki el yatkınlığı, hazırlanan altyapısı ve olumlu algısı inşallah şehrimizi önemli bir üs haline getirecektir” dedi.

Sakarya örnek
Odalar Birliği Başkanlığı döneminde 21. defa Sakarya’ya geldiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu’da, “Sakarya’ya geldiğim zaman moral alıp moral götürüyorum. Sizden aldığım enerjiyi Anadolu’nun diğer kentlerine götürüyorum. Bu başarınızdan dolayı hepinizi tebrik ediyorum. Burada çok güzel bir tablo var. Eğer başarılı olmak istiyorsan birlikte hareket edeceksin. Sakarya bununla kazanıyor. Sakarya ve Gaziantep’i bütün Türkiye’ye örmek göstermemin sebebi budur” dedi.

Şükür namazı
Hisarcıklıoğlu, “Kendi içinizden çıkmış Sakaryalı Başarlı bir bakanımız aramızda.  Bütün Sakarya birlikte hareket ediyor, bunun sırrı burada. Allah size çok güzel topraklar ve bereketler vermiş. Bizim Kayseriliye 5 vakit namaz farzsa herhalde Sakaryalı 5 vakit ile kurtaramaz. 5 Vakitte şükür namazı kılmanız lazım” dedi.

Kreş sözü
Ayşenur İslam'ın dirayetli kişiliğiyle kamu idaresine yeni vizyon getirdiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Şiddet ve istismar mağduru çocuklar konusunda devrim niteliğinde iş yapıldı. Artık Türkiye'de eski bakımevleri yerine çağdaş çocuk evleri var. Bu çocuklar hem topluma kazandırılıyor, hem de toplumsal huzur sağlanıyor. Sayın bakanımız benden bir talepte bulunmuştu. 9 tane OSB var, buralarda birer kreş yapılsa demişti. Mahmut kardeşim burada, Sakarya OSB’de ilk kreşi de Mahmut kardeşim yapsın” dedi. Bu isteğin üzerine Ayşenur İslam, Mahmut Kösemusul ile el sıkışarak söz aldı.

Ekonomi
Sakarya’nın üreterek kazanan bir şehir olduğunu da söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Türkiye ekonomisindeki sanayinin payı yüzde 28, ama Sakarya ekonomisindeki sanayinin payı 36. İşte Türkiye’nin de sanayisinin en azından Sakarya’ya eşit olmasını istiyoruz.  Sakarya’daki bir tüccar veya sanayici odasından borsasından almış olduğu standardı minimum Londra Ticaret Sanayi Odası, Paris Ticaret Sanayi Odası ve Berlin Ticaret Sanayi Odası ile eşdeğerdir. Yani bugün için Adapazarı’nın Londra’dan, Paris’ten hiç geri kalan bir tarafı yok” dedi.

Yerli oto yakışır
Sakarya’da kişi başına yapılan üretimin Türkiye’nin yüzde 40 üzerinde olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “ Yani bütün Türkiye Sakarya gibi üretse gelişmişlik sıralamasında iki basamak önde olacak. Bu aslında Sakarya’daki üretimin ne kadar verimli olduğunun örneklerinden bir tanesi. SATSO ilk günden beri yerli otomobili Sakarya’dan çıkarmakta kararlı. Sakarya’ya da yerli otomobilin üretimi yakışır.  TOYOTA en başarılı üretimini burada yapıyor. Eğer Türk işçisine doğruyu gösterirsen yapamayacağı iş yoktur” dedi.

İşsizlik
Türkiye’de iş yeri artışının yüzde 4, Sakarya’da ise yüzde 5 olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “ Çalışan sayısındaki artış her il de Sakarya gibi olsa işsizlik kalmazdı. 2014 yılında Türkiye’ genelinde çalışan işçi sayısındaki artış yüzde beş, burada ise yüzde 16. Protesto olan senet oranlarında ise 2013- 2014 kıyaslamasında Türkiye genelinde artış yüzde 10. Ama Sakarya’da rakam eksi 14. Bunu gidip her tarafta anlatın. Bu ne demek biliyor musunuz,  Sakaryalıdan mal alırsan parasını öder demektir” dedi. 

Büyük ödül
Daha sonra kürsüye gele Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, "İş adamlarının başarısı, bizlerin göğsünü kabartıyor. Çünkü Türkiye'nin büyümesine katkı sağlıyorlar. Sakarya'nın yıldızları sayesinde Türkiye'miz daha güçleniyor, bereketleniyor. Bundan daha büyük ödül ve onur olmaz" dedi.

Hedef
Sakarya’nın Türkiye’nin kalkınmasına katkı veren şehirlerin arasında olduğunu belirten İslam, “ Elbette hedeflerimizi ve vitesi büyütmek zorundayız. İhracat sıralamasında 4 ve 5. Sıralar iyi hedeflerdir. Önümüz aydınlık. Çok daha iyi yerlere gideceğiz. Biz kamu olarak belki de bir ölçüde Sakarya’nın yıldızlarına ayak uydurmaya çalışıyoruz. Biz kamu olarak 20145 yılı itibari ile kamu 475 projeyi hayata geçirmek için çalıştık ve bu projelerin maliyeti 5 milyar 134 milyon” dedi.

Yerli oto
Sakarya’nın yerli otomobil hedefini önemsediğini belirten Bakan İslam, “ Türkiye'nin 2014 yılı ihracatının 22 milyar 270 milyon dolarla otomotiv sektörü liderliğinde gelişti. Otomotiv, Sakarya'nın en önemli sektörü. Biz de yerli otomobilin Sakarya'da üretilmesini ve yıldızlarımızın bu onur ve gururu bize yaşatmalarını bekliyoruz. Bizler hükümet olarak ısrarla bu hedefin peşindeyiz. İnşallah bu gururu da şehrimizde sizlerle beraber yaşayacağız. Milli tank, milli tren, diğer savunma sanayi araçlarının şehrimizde üretiliyor olması, tabi ki bize gurur veriyor ama inşallah ilk yerli otomobilimizi de Sakarya'mızda üretmek bize nasip olur" dedi.

7’de 7 istiyorum
Türkiye’nin önündeki 4 yılın kılçıksız bir dönem olduğunu söyleyen İslam, “ Önümüzdeki dönem yeniden atağa kalkacağımız bir dönem. Sakarya’nın bu dönem için büyük bir sorumluluğu var. Ben bunu söylemeden kürsüden inemem. U siyaset değil, Türkiye’nin bir gerçeği, Sakarya, 7 Haziran’da inşallah 7’de 7 yapmalı. Gerçekten ivmesi mükemmel, beşinci viteste mümkünse yedinci viteste bir otomobil gibi istikbale doğru yol almalı” dedi.

Konuşmaların ardından geçilen ödül töreninde kurumlar vergisi, ihracat, istihdam, girişimcilik, markalaşma, ar-ge, sektörel performans, sportif başarı, kurumsal iş birliği, çevre, eğitim ve özel kategorilerinde toplam 19 ödül verildi.

İhracat Kategorisi’nde
Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. Adına Şirket Genel Müdür Yardımcısı Yasuhıka Ishıbashı,  Toyota Motor Europe Adapazarı Şubesi Adına Şirket Genel Müdürü Sebutay Göksu, Tırsan Treyler Sanayi Ve Ticaret A.Ş. adına Mali İşler Müdürü Mustafa Keskin’e,
Gizem Frit Pazarlama Ve Dış Ticaret A.Ş. adına Yurt İçi Satış Müdürü Engin Veli Koç’
Arma Filtre Sistemleri Sanayi Ve Ticaret A.Ş. Adına Yönetim Kurulu Üyesi A. Akgün Altuğ’a ödüllerini, Bakan İslam verdi.

 

Kurumlar Vergisi kategorisinde Otokar Otomotiv Ve Savunma San. A.Ş. Arifiye Fabrikası Adına Şirket Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Odabaş’a ödülünü Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş takdim etti.


Özel Ödül kategorileri  kapsamında, Sanko Holding Adına Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu Ve Türk Traktör Adına Türk Traktör Genel Müd.Yrd. Ahmet Canbeyli’ye ödüllerini TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu  verdi.


Girişimcilik kategorisinde, Orhan Kocabıyık, Veli Akgün Holding Anonim Şirketi Adına Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Akgün’e ödüllerini Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu verdi.
 

Marka   dalında Tuna Tan San.Tic.Ltd.Şti. Adına Yönetim Kurulu Başkan Vekili Burak Tan, Öner Modüler Mobilya Sanayi adına Yönetim Kurulu Başkanı Birol Öner,  Adı Bahçe Yiyecek Tic.Ltd.Şti adına, Şirket Ortakları Bora Taşçıoğlu ve Savaş Yılmazer’e ödüllerini TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çamur Ali Kopuz verdi.
 

Ar-Ge alanında Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAİTEM) Adına Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Musa Eken ve SAİTEM Ekibi, Kromel Makine Sanayi Adına Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Çalışkan’a ödüllerini Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Haydar Memiş verdi.


Performans dalında  Sarp İnşaat Mobilya Sanayi adına Yönetim Kurulu Üyesi Aybars Ekşioğlu’na ödülünü Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Cevdet Mete takdim etti.
Sportif başarıda, Sakarya Büyükşehir Basketbol Spor Kulübü adına Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve Sakarya Basketbol Şube Başkanı A. Akgün Altuğ’a ödüllerini Sosyal Güvenlik Yönetim Kurulu Üyesi Salih Kılıç verdi.


İşbirliği alanında Sakarya Üniversitesi adına Rektör Yrd. Prof. Dr. Musa Eken’e ödülünü Akyazı Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Şinasi Bayraktar takdim etti.
Çevre kategorisinde, Sakarya Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Zeki Toçoğlu’na ödülünü Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özdağ verdi.
Eğitim alanında Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, TOBB adına Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu’na ödüllerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam verdi.

29 Mart 2015 , Pazar Bu haber toplam 1393 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın