Günün Tarihi:19 Aralık 2018

 

 

‘Amacımız daha ucuz et’


Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Kurulu'nda, son 10 yıldaki hayvancılıkla ilgili gelişmeler paylaşıldı.

Katılım
Ankara Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Salonu’nda yapılan genel  kurula Bakan Mehdi Eker, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Bakanlık üst düzey bürokratlarından Bülent Çaycı, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Koop-İş Genel Başkanı Eyüp Alemdar ve et üreticileri katıldı.


3 milyar
Cumhuriyet tarihinde, koyun ve keçinin hiç destekleme kapsamına alınmadığını, bunu kendilerinin yaptığını ifade eden Bakan Eker, "Tarım diğer sektörlerin üvey evladı gibiydi, hayvancılık da tarımın üvey evladı gibiydi" ifadesini kullandı. Tarım sektörüne toplam desteği, 10 milyar liraya çıkardıklarına dikkati çeken Eker, hayvancılığın bunun içerisindeki payını da yüzde 30'a yükselttiklerini kaydetti. Eker, bu yıl içerisinde, hayvancılık yapana 3 milyar lira destek ayırdıklarını belirterek, hayvancılığa desteklerinin süreceğini söyledi.


Destekler
Kişi başına kırmızı et tüketiminin 6 kilogramdan 13 kilograma çıktığını aktaran Eker, bu rakamın Avrupa'da domuz eti hariç, 16 kilogram olduğunu dile getirdi. Eker, DAP, GAP, DOKAP ve KOP kapsamındaki illerde hayvancılık projesi geliştirdiklerini, ahır ve ağılların inşasına yüzde 50 destek verdiklerini dile getirerek, bunu diğer illere de yayacaklarını belirtti.


Göreve başladığından bu yana büyük baş hayvan sayısının yüzde 45 arttığına dikkati çeken Eker, yüksek verimli kültür ırkı sığırı sayısının da 3 kattan fazla artışla 1,9 milyondan 6,1 milyona çıktığını bildirdi.


Hayvan
Eker, koyun sayısının 31 milyonun üzerine, keçi sayısının da 10 milyonun üzerine yükseldiğini ifade ederek, "Şu anda o bölgede 8 milyon küçük baş hayvan var. Mera yasaklarının kalkması, Çözüm Süreci, huzur ve güvenliğin sağlanması ile birlikte, o meralar 8 değil, tam 16 milyon hayvan besleyecek durumda" diye konuştu. Emeğe sahip çıkmak gerektiğini vurgulayan Eker, "3 tane adam daha fazla kar edecek diye, 3 tane adam gazetecilerin kulağına fısıldayacak diye biz üreticiyi, emeğini, hakkını görmezden gelemeyiz" ifadesini kullandı.


İşletmeler
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Tunç da, 116 birlik ve 120 bin üye üretici ile örgütlendiklerini ifade etti.  Geleceklerinin küçük aile işletmelerinin elinde olduğunu dile getiren Tunç, "Büyük işletmeler bugün nerede, sektörde ufak bir kriz olduğunda her biri kapılarına kilit vurdu. Bizi tamamen dışa bağımlı hale getireceklerdi. Şükür ki, bizim 'küçük' dediğimiz işletmeler hiç bir şekilde bu mesleği terk etmediler" diye konuştu. Tunç, üretici olarak, ürettiğini 6 ay sonra kaça satacağını bilmek istediğini ifade ederek, çözümün planlı üretimden geçtiğini kaydetti.


Üretim
Fiyatların aylık bazda belirlenmesi gerektiğinin altını çizen Tunç, karkas kalitesine göre ödeme yapılması gerektiğini söyledi.  Tunç, Et ve Süt Kurumu ile sözleşmeli üretim modelinin ilkini hayata geçirdiklerini dile getirerek, ikincisini ise Pankobirlik ile yapacaklarını bildirdi. 


Öngörmek
Bir çalışma daha yaptıklarına dikkati çeken Tunç, "Bu çalışma, üretim ve kesim planlaması yaparak birliklerimizin haftalık ve aylık bazda ortalama fiyat belirlemesini öngörmek. Amacımız aracıları kaldırarak tüketiciye daha ucuza et yedirmek" dedi. Tunç, Türkiye'deki et açığını kapatmak ve halka daha fazla kırmızı et tükettirmenin koyun eti üretimi ve tüketimini artırmaktan geçtiğini ifade etti.

3 Nisan 2015 , Cuma Bu haber toplam 866 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın