Günün Tarihi:19 Aralık 2018

 

 

Türkiye’nin ilk GETAM’ı kuruldu


Sakarya Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi (GETAM) kuruldu.

Merkez
Sağlık Bakanlığının ‘Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği’nin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından üniversiteler uygulama ve araştırma merkezi kurmak için harekete geçti. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) de Türkiye’nin ilk Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları merkezlerinden birisini kurdu.

Tıp yöntemi
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi bünyesinde kurulan merkez geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemlerinin, hastalıkların teşhis ve tedavisi ile hastlalıklardan korunma amaçlı uygulanmasını sağlamayı hedefliyor. Merkez, ayrıca geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemleriyle ilgili olarak tıbbi, teknik, ekonomik, hukuki ve diğer alanlarda araştırma, eğitim ve tanıtım yapmayı amaçlıyor.

Uygulama
Merkezin geleneksel ve tamamlayıcı tıp konusunda önemli bir açığı kapatacağına işaret eden SAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir, amaçlarının bu alanın istismarının önüne geçmek olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Akdemir merkezin yapacağı faaliyetlerle ilgili şu bilgileri verdi: “GETAM, Sağlık Bakanlığınca kabul edilmiş olan geleneksel ve tamamlaycı tıp yöntemlerini araştırmayı, uygulamayı ve eğitimini vermeyi amaçlıyor. Bunun yanısıra bilimsel araştırma projeleri, sempozyum, panel vb. çalışmalar desteklenecek. Sağlık alanında eğitim gören öğrencilere geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını tanıtmak, bu konuda toplumsal bilinci artırmaya yönelik çalışmalar yapmak yine merkezin faaliyetleri içinde olacaktır”

7 Nisan 2015 , Salı Bu haber toplam 536 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın