Günün Tarihi:13 Aralık 2018

 

 

SAÜ’de CBS günleri


Sakarya Üniversitesi Coğrafya Topluluğu tarafından 4’üncüsü düzenlenen Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Günleri, SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İstihdam
Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü’nün düzenlediği etkinliğe kamu sektöründen alanlarında uzman konuşmacılar ile bölüm öğretim üyeleri ve öğrencileri katıldı.  Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tülay Kızıloğlu, Coğrafi Bilgi Sistemlerinin (CBS), karmaşık sorunların çözülebilmesi için tasarlanan bir donanım, yazılım ve yöntemler sistemi olduğunu belirterek, dünyada bu alanda meydana gelen hızlı gelişmelerin çok çeşitli sektörlerde yeni iş tanımlarının ve istihdam alanlarının ortaya çıkmasını sağladığını ifade etti.

Planlama
Günümüzde CBS’nin kullanım alanlarının çevre yönetiminden tarım ve ormancılığa, doğal kaynak yönetiminden ulaşım planlamalarına ve turizme kadar çok geniş bir kullanım alanı olduğuna işaret eden Prof. Dr. Kızıloğlu, bu etkinliğin coğrafya öğrenimi gören öğrenciler için oldukça faydalı olacağını söyledi.  Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü kurucu bölüm başkanı ve öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Cercis İkiel ise, bölümün kuruluşunda ilk iş olarak bölüm programını, CBS uzaktan algılama uygulaması ve sayısal dersler ile zenginleştirdiklerini kaydetti. 

İçme suyu
Açılış konuşmalarının ardında ise sunum bölümüne geçildi. SASKİ Genel Müdürlüğü’nden Hakan Kocaman, yaptığı SASKİ Scada ve CBS Entegrasyonu konu lu sunumunda, içme suyu hatlarında yaptıkları alt yapıya yönelik CBS çalışmaları ve Scada Entegrasyonu konularında bilgi verdi.  Üsküdar Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Ömer Ünsal da Üsküdar Belediyesi’nde yapılan CBS çalışmaları ile CBS içinde bulunan muhasebe bilgileri, sosyal yardım, süper hizmet, istihdam merkezi ve veri analizi gibi modüller hakkında konuştu. 

Haritacılık
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Yener Bakış ise CBS’nin bir sonuç ürünü olarak şehir alt yapısında, ulaşım planlarında, mekânsal adres kayıtlarında ve sosyal hizmetlerde önemli veriler sağladığına dikkat çekti. Harita Genel Komutanlığı’ndan Fatih Kalle ise kurumda yapılan CBS faaliyetleri ve ürünleri konularında bilgilerini aktardı. Harita Genel Komutanlığı’nın Türkiye’nin tek ulusal haritacılık kurumu olduğunu belirten Kalle, CBS kullanımının dünyada yaygınlaşmakta olduğunu, gerçek hayattaki karmaşık problemlerin çözümünde de etkin olarak kullanıldığını ifade etti.
 

15 Nisan 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 1038 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın