Günün Tarihi:17 Temmuz 2019

‘Sakarya raylı sistemler ihtisas üssü olmalı’


Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) Otomotiv Sektör Kurulu, Sakarya Şubesinin ev sahipliğinde, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odasının katkılarıyla “2023 Hedefinde Raylı Sistem ve Ulaşımdaki Yeri” konulu paneli gerçekleştirdi.

Katılım
Programa MÜSİAD Otomotiv Sektör Kurulu Başkanı Talha Özay Uluğ, Sakarya Şube Başkanı Ahmet Genç, Türkiye Vagon Sanayii AŞ (TÜVASAŞ) Genel Müdür Vekili Hikmet Öztürk, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ (TÜLOMSAŞ) Genel Müdürü Hayri Avcı, Holding AŞ Genel Müdür Vekili Sebahattin Ara ve MÜSİAD üyeleri katıldı.

2023 hedefi
Panelin açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Otomotiv Sektör Kurulu Başkanı Talha Özay Uluğ,  2023 hedeflerine koşan Türkiye'nin dinamik çarklarının başını çekmek adına MÜSİAD'ın, ”hızlı, yüksek ahlak ve ileri teknoloji ”misyonunu değiştirmeden büyüdüğünü söyledi. Uluğu, “Bugün ülkemizin 86 noktasında, dünyada 65 ülke, 166 noktada, 11 bin üyesiyle her platformda söz sahibi olmak adına çalıştıklarını ifade eden Uluğ,” Bunun yansımalarını basından da görebiliyoruz” diye konuştu.

60 panel
MÜSİAD'da devreye alınan yeni yapılanmayla 15 sektör kurulunun 60 ilde 60 panel gerçekleştireceğini dile getiren Uluğ, 16 Mayıs'ta Kütahya'da düzenlenecek Bölgesel İş Geliştirme Toplantısı'na iş adamlarını davet etti.

Sabırsızlıkla
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Sakarya ziyaretinde söylemiş olduğu Karasu’nun otomotiv ihtisas bölgesi olması noktasındaki müjdesinin, kendilerini heyecanlandırdığını belirten Uluğ,  “Bu müjde bizde yeni hedeflere ufuk açmıştır. Otomotiv üssü olmasının yanı sıra gelecekte ülkemizde yerli sanayinin ana damarlarından biri olma yolunda hızla ilerleyen raylı sistemler konusunda da Sakarya'nın raylı sistemler ihtisas bölgesi olarak yakın zamanda ilan edilmesini heyecanla ve sabırsızlıkla beklemekteyiz” dedi.

Pekin ve Londra
MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Ahmet Genç, Pekin ve Londra Kesintisiz Demiryolu Projesi'ni yakından takip ettiklerini, bu bağlamda Türkiye'nin üzerine düşen görevi yapacağını ümit ettiklerini beyan etti. Sektöre ivme kazandıran çalışmalar hakkında kısa bir sunum yapan Genç, “Elektrikli tramvay, hafif demiryolu taşıtları, hızlı tren, dizel ile çalışan tren, yeni nesil taşıtlar, sürücüsüz, manyetik raylı sistemle çalışan taşıtlar, sektöre ivme kazandıracak çalışmalardan bazıları” diye konuştu.

Sunumlar
MÜSİAD Otomotiv Sektör Kurulu Başkanı Talha Özay Uluğ Moderatörlüğünü yaptığı panelde, Türkiye Vagon Sanayii AŞ (TÜVASAŞ) Genel Müdür Vekili Hikmet Öztürk, "Milli Tren Projesi", Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ (TÜLOMSAŞ) Genel Müdürü Hayri Avcı,"Hızlı Tren Projesi", Durmazlar Holding AŞ Genel Müdür Vekili Sebahattin Ara, "Şehiriçi raylı ulaşım" konusunda sunum yaptı. Sunumların ardından Panele katılan panelistlere günün anlam ve önemini belirten sertifika hediye edildi.
 

20 Nisan 2015 , Pazartesi Bu haber toplam 1024 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama