Günün Tarihi:26 Haziran 2019

AGORA AVM beğenilmedi


Adapazarı belediye meclisinde yapımı tamamlanan ve 14 Mayıs’ta açılacak olan AGORA AVM’nin ismi gündeme taşındı. MHP’li Meclis Üyesi Erhan Acar, Türkçe isim konulmamasını eleştirirken Başkan Dişli “İsimden bende hoşlanmıyorum, ancak hisselerin çoğunluğu b

Kırmızı hat
Adapazarı Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısı Adapazarı Belediyesi Başkanı Süleyman Dişli Başkanlığında toplandı. Toplantıda 12 gündem maddesi görüşüldü. Gündem dışı konuşmalarda söz alan Meclis üyesi Selim Özen, “ Belediye olarak bir engelli merkezi kurulmasını talep ediyorum. Sakarya Eğitim ve araştırma hastanesinde acil ambulans yolunda yapılan çalışma için teşekkür ederim. Bazı mahallelerde yağmur sularından dolayı birikintiler meydana geliyor. Belediye olarak değerlendirme ve çalışma yapmalıyız.  İçki içilen mekanlarla alakalı kırmızı hat alanı oluşturulacaktı bu konu ile alakalı bilgileri bizimle paylaşmanızı diliyorum” dedi.

Meyhane gibi
Serdivan sınırlarında yapılan alışveriş merkezinin ismi konusunda tepkisini dile getiren Meclis Üyesi Erhan Acar, “ Meydan demek galiba ama bana başka şeyleri çağrıştırıyor. Timur Selçuk’un Agora Meyhanesi gibi.  Biz hiç Türkçe isim bulamıyor muyuz, böyle önemli yerlere Türk milletini temsilen. AGORA yazıyordu gelirken gördüm. Halkın bizle temasını sağlayan muhtarlarımızı da hatırlatmak istiyorum. Muhtar arkadaşlarımızın masraflarını karşılayıcı bir bütçe bir ödene olabilir mi? Birde park alanları konusunda Sabiha hanım ve Atatürk ilkokullarının otopark çalışmaları ne durum da? Bir de çöp konteynırları ile ilgili,  yer altına alıma durumu hakkında bilgi almak istiyorum” dedi.

Kafkas sürgünü
65 yaş üstü vatandaşların halk otobüslerinde sıkıntı yaşadığını hatırlatan Meclis Üyesi Orhan Büyü, “Bu sorun devam etmekte. Bununla ilgili çalışmaların ne durumda olduğunu öğrenmek istiyorum. Sakarya Kuzey Kafkasya’dan çok sayıda insanın göç ettiği bir il. Göç etmek zorunda bırakılan şehirlerden en yoğun yaşanılan il Sakarya’dır. Kuzey Kafkasya halklarına yönelik yapılan büyük sürgün, modern tarihin en büyük kitlesel nüfus hareketlerinden biridir. Bu seneki, 151. Yıl anma etkinlikleri de Kefken Babalı sahilinde gerçekleşecektir. Kafkas halkları bu konuda bizlerden destek istemektedir. Bugün soykırım yaşadığının iddia eden Ermeniler Kafkasya halklarının yaşadığı acının yarısını bile yaşamamıştır” dedi.

Hoşlanmıyorum
AGORA isminden kendisinin de hoşlanmadığını belirten Dişli, “Sangarius ismi ile aşağı yukarı aynı gibi duruyor. Ama oradaki iş birinci hamleden sonra yarım kalınca ismi Akova yaptık. Sonra yapıla ihalede ihaleyi kazanan şirket bunu istemedi. Yüzde 26’sı bizim kalan kısmı firmanın olduğu için de söz hakkımız kalmadı. Zaten sınır olarak da bizim belediyemizin dışında kalıyor, müdahale edemiyoruz” dedi.

Projemiz
Dişli, “Doğru söylüyorsunuz ancak başka yapabileceğimiz bir şey yok. Otoparklarla ilgili büyükşehir yapabiliyor. İnşallah iyi bir proje ortaya çıkar. Yapılan çalışmalar şu anda ciddi bir durumda değil. yer altına alınacak olan konteynırlarla ilgili de projemiz çevre bakanlığına sunuldu. Kırmızı hat ile ilgili de kurumlar görüşmeler devam ediyor. Birkaç bölge belirlendi. Yavaş yavaş bunlarda istenilen seviyeye gelecek” dedi.

Sokak isimleri
Gündem dışı konuşmaların ardından 12 Maddelik meclis gündemi görüşülmeye başlandı. Gündemin ilk üç maddesi İmar komisyonuna devredildi. 4. Maddede yer alan kırsal yerleşme sınırlarının belirlenmesini yönelik imar komisyonunun kararı oy birliği ile kabul edildi. 5. Maddede yer alan ve daha önce imar tetkik komisyonuna gönderilen Tığcılar Mahallesi 1211 nolu sokak isminin Kırımlı Abdullah Efendi sokak olarak değiştirilmesinin reddi, ilçede bulunan park, cadde, sokak ve meydan gibi yerlere İzzeddin El- Kassam, Gazze, Kudüs, Ramallah ve Rabia isimlerinin verilmesi talebinin reddi, Papuççular mahallesinde bulunan Harmantepe Yolu isimli sokak isminin Paksan Kireç Sokak olarak değiştirilmesi talebinin reddi, Göktepe mahallesinde bulunan İclal Sokak isminin Şehit Üsteğmen Oğuzhan Altıntaş olarak değiştirilmesinin kabulü, Tığcılar Mahallesinde bulunan Duyar Sokak isminin Baro Sokak olarak değişmesinin kabulüne ilişkin komisyon raporu oy birliği ile kabul edildi.

112 istasyonu
Orta Mahallede bulunan arazinin 112 acil Sağlık hizmetleri istasyonu kurulması amacı ile l sağlık müdürlüğüne devredilmesini içeren 9. Madde oy birliği ile kabul edildi. Belediye sınırları içerisinde bulunan Küpçüler mahallesindeki 39 bin 900 metrekare arazinin kentsel dönüşüm projesi içerisinde kalması nedeniyle Erenler Belediyesine devrini içeren 10. Madde de oy birliği ile kabul edildi.

5 Mayıs 2015 , Salı Bu haber toplam 1744 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama