Günün Tarihi:19 Şubat 2019

‘Tüberkülozda başarı artıyor’


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sağlık Yüksekokulu tarafından ‘Tüberküloz Korunma ve Hemşirelik Bakımı’ konulu bir konferans düzenlendi.

Azalma
SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Havva Sert, Tüberküloz ve Epidemiyoloji, Tüberkülozda vaka yönetimi ve tedavide hemşirelik yaklaşımını anlattı. Tüberkülozun gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere tüm dünyayı etkileyen bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyleyen Sert, “Tüberküloz Türkiye’de ilk kez Osmanlı’nın çöküş dönemlerinde görülmeye başlandı. Son olarak 2005 ve 2013 verilerine baktığımız zaman tüberkülozda azalma görülmüştür” diye konuştu.

Tedavi
Tüberkülozda hemşire yaklaşımlarına da değinen Sert, “ICN (Uluslar arası Hemşirelik Konseyi) Etik Kodlara göre hemşirenin dört temel sorumluluğu vardır. Bunlar sağlığın geliştirilmesi, hastalıkların önlenmesi, acının hafifletilmesi, sağlığın geri kazandırılması olarak sıralanmaktadır. Tüberküloz vakalarında, hemşire risk altındaki kişilerin korunmasını, aktif vakaların belirlenmesi ve tedavi edilmesini sağlar,  hastalığın önlenmesinde rol alırlar” şeklinde konuştu.

Etkili iletişim
Sert, “Tedaviye uyumu arttırmak için hemşerilerin hastaları ve hastalarının aileleriyle etkili bir iletişim kurdukları, hastanın kendini nasıl hissettiğini takip ettikleri, ilaçların yan etkileri olup-olmadığını sorguladıkları görülmüştür. 2012 yılında yapılan bir çalışmada tüberküloz tedavi başarı oranının yüzde 84-92’ye çıktığı ve bu başarıya hemşirelerin önemli katkı sağladıkları görülmüştür” diye konuştu.

6 Mayıs 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 524 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın