Günün Tarihi:20 Mayıs 2019

‘Tohum milli davamızdır’


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin 26. Genel Kurulu’nda TZOB’un yarım asırdan fazla Türkiye’nin tarımına, üreticisine hizmet verdiğini belirterek, “Tohum meselesini milli bir dava haline getirdik. Yerli tohum üretimini adeta yerli t

4.5 milyon üyesi var
Ankara Büyük Anadolu Oteli’nde ülkenin dört bir yanından gelen bin 500 delegenin yanı sıra, çok sayıda davetlinin katılımıyla başlayan Genel Kurul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı
Çiğdem Erdoğan Atabek de yer aldı. Genel Başkan Sakaryalı Şemsi Bayraktar, 1963 yılında kurulan TZOB'un 4,5 milyon üyesi bulunduğunu söyledi.


Fedakarca çalışma
Çiftçilerin, fedakarca çalışarak üretim yaptığını anlatan Bayraktar, "Türkiye'nin gıda güvencesi olan çiftçilerimiz, 78 milyonluk Türkiye nüfusunun, 37 milyon turistin ve Türkiye'ye sığınan başta 1,7 milyon Suriyeli olmak üzere, muhtaç durumdaki insanların gıdasını temin ediyor" diye konuştu.

Aracılar-Borç-Kredi
Bayraktar, "Tarladan markete giden zincirde gereksiz aracıları devreden çıkarmalıyız. Çiftçilerimiz tarafından kurulmuş ekonomik örgütler yani kooperatifler, üretici birlikleri, aracıların yerini bir an önce almalıdır. Afetlerden zarar gören çiftçilerin borçları ertelenmeli, SGK ve elektrik borçları yapılandırılmalı. Bu çiftçilerimize yeni kredi imkanları sağlanmalı" dedi.


Kırsal kalkınma
Türkiye Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun proje uygulamalarında 81 vilayette yürütülen ve yüzde 50 hibe desteğiyle hayata geçirilen projelerle ilgili bilgi aldığını belirten Erdoğan, bugüne kadar sadece Kırsal Kalkınma Programı ve Kırsal Kalkınma Desteği kapsamında çiftçiye 3,7 milyar lira kaynak aktarımı yapıldığını söyledi. Erdoğan, bu destekle hayata geçirilen yatırım tutarının da 7,5 milyar lira olduğuna dikkati çekerek, Türkiye’nin tarımsal üretimde Avrupa’da ilk sıraya, dünyada da yedinci sıraya yerleştiğini kaydetti.


Erdoğan, 2023 yılında tarımsal milli geliri 150 milyar dolara, ihracatı da 40 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini vurgularken, “Türkiye’nin gelecek hedefleri içinde tarımın, çiftçimizin çok önemli bir yeri var. Eskilerin güzel bir sözü var; 'tarlada izi olmayanın, harmanda gözü olmaz'. Biz, bugünden hazırlıklarımızı yapacağız, ülkemize, tarlamıza mührümüzü vuracağız ki vakti, saati geldiğinde hedeflerimize ulaşalım. Yine rahmetli Aşık Veysel’in güzel bir ifadesi var; 'benim sadık yarim kara topraktır'. Toprak bizim sadık yarimizdir ama aynı zamanda her yar gibi toprak nazlıdır da. Ona hak ettiği değeri vermezsek bize küser, bunun için tarım politikalarımızı bütüncül anlayışla tasarlamalı ve hayata geçirmeliyiz" dedi.
 

9 Mayıs 2015 , Cumartesi Bu haber toplam 775 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama