Günün Tarihi:16 Haziran 2019

Şentop; ‘Hedefimiz yine 7-0’


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, “ Hedefimiz değişmedi. Daha önce arkadaşlarımızın da açıkladığı gibi Sakarya’da 7 Haziran’da 7’de 7 yapacağız” dedi.

Ziyaret
Bir takım programlara katılmak üzere ilimize gelen Mustafa Şentop Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nu ziyaret etti. Ziyareti sırasında Şentop’a AK Parti Milletvekilleri Ali İhsan Yavuz ve Ayhan Sefer Üstün, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, Milletvekili Adayı Recep Hacıeyüpoğlu ve belediye başkanları eşlik etti.

7 güzel insan
Ziyaret sonrasında açıklamalarda bulunan Mustafa Şentop, “ 7 Haziran’da 7 güzel İnsan Ankara’da olacak. Sakarya’da inşallah milletvekillerinin tamamını AK Parti olarak alacağız. Hedefimiz bu. Sakarya’daki teveccüh de bunu gösteriyor. Başka bir program için yola çıkmıştım ancak değişiklikler nedeniyle buraya geldik. Geyve’de kahvaltı programına katıldım. Oradaki coşku ve heyecanı görünce hedefe olan yürüyüşümüzdeki kararlılığa bir kez daha şahit oldum. Bu konuda bir tereddüdümüz yok. AK Parti bu seçimde yeni Anayasa için geçerli olan milletvekili sayısına ulaşacak ve Sakarya’da da 7 milletvekilini Ankara’ya göndereceğimize eminiz” dedi.

Anketler
Çeşitli anketlerin yapıldığını belirten Şentop, “ Anketler yanıltıcı olabiliyor. İngiltere’de görüldüğü gibi bütün anketçiler çuvalladı. Seçim ve anket aynı ey değil. Sandık ciddi bir şeydir. İnsanlar asıl görüşlerini sandıkta belli ediyor. İngiltere de bu yaşandı, Türkiye’de de bunun benzerini yaşıyoruz. Anket firmalarının çalışmaları bir fikir veriyor sadece bize. 15 Nisan’dan beri Ak Parti hızlı bir yükselişte. Diğer partiler ise gerileme içerisinde. Özellikle HDP beyannameler açıklandıktan sonra ciddi bir gerileme yaşıyor. Anketler, oranlarda değişimler olsa da temel durumu ortaya koyuyorlar. AK Parti yeni anayasayı yapacak vekil sayısı ile meclise girecektir” dedi.

Başkanlık sistemi
Yeni anayasa ve başkanlık sitemi konusunda ısrarlı olduklarını belirten Şentop, "Seçim beyanlarımızda da bu var, Başbakanımız da bunu ifade etti, dile getirdi. Niye yeni anayasa? Türkiye'de anayasa değişikliği demiyoruz, yeni anayasa diyoruz çünkü çok anayasa değişikliği yapılmış ama anayasayla ilgili sorun Türkiye'nin çözülmemiş, bitmemiş hala anayasa tartışıyoruz. Halbuki yüzde 60-70 civarında değişiklik yapılmış ama sorun çözülmemiş, çünkü anayasayla ilgili sorunumuz maddeleriyle ilgili değil, anayasanın zihniyetiyle, paradigmasıyla ilgili bir sorun. Başkanlık sisteminde bir oy veriyoruz meclisi, parlamentoyu seçiyoruz, bir oy veriyoruz hükümeti yani başkanı seçiyoruz, kabinesiyle beraber. Yürütme belli, seçim akşamı sandıklar açılınca yüzde 50'yi geçen hükümeti kurmuş oluyor, belirsizlik ortadan kalkıyor. " şeklinde konuştu.

Paralel
Ankara merkezli "usulsüz dinleme" operasyonuna da değinen Şentop, operasyonlar yapıldıkça yeni dosyaların çıktığını belirterek, "2010 yılı başlarından itibaren büyük ölçüde bu tür yargıdaki yapılanma, güvenlik, özellikle istihbarat birimlerindeki paralel yapılanmaya yakın olan kişilerin bu tür faaliyetler sürdürdüğünü görüyoruz. Türkiye'de ciddi bir temizliğe ihtiyaç var. Soruşturma devam ettikçe bu işlere bulaşmış olanların da yakalanacağını, soruşturulacağını, sorgulanacağını, yargılanacağını düşünüyorum" dedi.

Sahada
Büyükşehir belediyesinin ardında AK Parti İl Binasına geçen Mustafa Şentop burada teşkilatı ile bir araya geldi.  AK Parti adına seçim çalışmalarının çok güzel gittiğini söyleyen Şentop, “ Diğer partilerin sahada pek yok. Nadiren var, burada bilmiyorum ama yeni yeni sahaya çıkmaya başladılar. Biz, aşağı yukarı 15 Nisan'dan beri İstanbul'da birçok ilçeye gittik. Bir yerde HDP, bir yerde MHP'li aday, bu kadar. Bunlar da küçük çalışmalar yapıyor” dedi.

Çıta
Muhalefetin AK Parti’nin düşmesini beklediğini söyleyen Şentop “Çalışarak elde edecekleri bir şey yok. Bizim ise bu seçimler için çalışmamızın ayrı sebebi var. 'Yeni anayasa' diyoruz. Bize, yeni anayasayı tek başımıza yapacak çoğunluk lazım. Daha önceki seçimlerdeki gibi mecliste büyük çoğunluk, güçlü parlamento desteği, hükümet bizim ama bu sefer tek başımıza anayasa yapabilecek bir çoğunluk. Bu da '330'un üzerinde milletvekili sayısı' demektir. Bizim için bu sefer daha yüksek bir çıta olmuş oluyor. Bu bakımdan daha fazla çalışıyoruz, çalışacağız" dedi.

Az kaldı
7 Haziran seçimlerine az kaldığını, çalışmaların 6 Haziran saat 18.00 itibarıyla biteceğini belirten Şentop, "Artık sandık görevlileri çalışmalara başlayacak. Diğer partiler, seçim kazanma ihtimalleri olmadığı için 'sandıkta bir hasar verebilir miyiz?' diye çalışma içerisindeler. Bunu 30 Mart'ta da ağustosta da düşündüler. Özellikle Paralel Yapı başta olmak üzere" şeklinde konuştu.
 

12 Mayıs 2015 , Salı Bu haber toplam 760 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama