Günün Tarihi:17 Temmuz 2019

Yem bezelyesi sonuç verdi


Sakarya Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından 3 yıldır deneme ekimleri yapılan yem bezelyesinin hasadı yapıldı ve büyük verim elde edildi.

Sakarya Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hakan Candemir, “Yaklaşık 2-3 yıldan beri yem bezelye ekimini Sakarya’da denedik. İlk olarak kendi çiftliğimde denedim ve daha sonra üyelerimize de tavsiye ettik. Bu yıl da üyelerimize bin hektar yem bezelyesi ektirdik. Yem bezelyesi süt inekçiliğinde çok faydalı bir bitki. Biz süt inekçiliğinde mısır silajı kullandığımız için enerjiyi mısır silajından karşılayabiliyoruz. Ama protein açığımız oluyor, protein açığını da genelde sanayi yemleriyle karşılamak zorundasınız. Biz de sanayi yemi pahalı olduğu için buna alternatif olarak ve maliyetleri düşürmek için de yem bezelyesini denedik. 3 yıl evvel deneme ekişi yaptığımız bu üründen olumlu sonuç aldık. Bunun neticesinde bin dekar alanda ekilişini gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

 

22 Mayıs 2015 , Cuma Bu haber toplam 810 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama