Günün Tarihi:26 Mart 2019

Türk Traktör’de zam eylemi


Ankara'da Türk Traktör işçileri çalışma şartlarının düzeltilmesi, aldıkları maaşın yükselmesi talepleri ile başladıkları iş bırakma eylemlerine Sakarya’dan da destek geldi. Sakarya’daki Türk Traktör fabrikası çalışanları da iş bırakarak fabrika önünde e

Halay çekip
Başkent Ankara’da faaliyet gösteren Türk Traktör Fabrikası işçileri çalışma şartlarının düzeltilmesini, aldıkları maaşın yükselmesini, ağır sanayi işçisi statüsüne alınmalarını talep ederek dün itibariyle iş bırakma eylemi yapmıştı. Bugünde devam eden eyleme Erenler ilçesinde faaliyet gösteren Türk Traktör montaj fabrikası işçileri Ankara devam eden eyleme destek vermek için iş bırakma eylemi yaptı. Fabrika önünde toplanan 200 kişilik grup halaylar çekip, iş bırakma eylemine devam edeceklerini belirttiler.

Özgürlük
Grup adına açıklama yapan Mükremin Kaya, “Şuanda burada bin 330 kişi işi durdurduk. Bizim burada iş verenle hiçbir şekilde bir problemimiz yok. İş verene her zaman katkı sağlayacak birisiyiz. Her zaman yanlarındayız. Fakat biz burada Türk Metal Sendikasını istemiyoruz. Diğer taraflarda alınan zam yüzde 60 iken, bizde alınan zam yüzde 3 civarındadır. Bunu Türk Metal Sendikası hep abartarak yüzde 20- 25 aldık deniliyor. Fakat enflasyon zamlarına kattığı zaman o şekilde zam alıyoruz. Türk Metal Sendikasını bizim bırakma şansımız vardı. Yine var sendika bizim seçeceğimiz bir özgürlüktür. Fakat bizim o özgürlüğümüz o zaman elimizden alınmış. Bize ilk geldiğimizde imzalayın dediler. İnsan ilk işe başladığında gözü açılmıyor hiçbir şey bilmiyor bakmadan imzasını atıyor. Sonra Türk Metal Sendikası güçleniyor” dedi.

İstemiyoruz
Kaya, “Türk Metal Sendikasının yanında olan 10 kişi 15 kişi bunları daha da güçlendiriyor. E-devlet şifrelerini alarak istifa edeceğiz. Türk Metal Sendikasını artık bu fabrikada istemiyoruz. Bizim iş verenle hiçbir problemimiz yok, iş verenin her zaman yanındayız. Türk Metal Sendikası bu zamana kadar karşımızda idi bu saatten sonra biz onun karşısındayız. Sendikadaki eylemlerimiz yüzünden bir kişi işten çıkarılacak olursa bu fabrikada üretim yaptırmayacağız. Bu fabrikaya hiç kimseyi sokmayacağız, çalışamayacak kimse. Sendikadan istifa edip biz işimize devam edeceğiz fakat bize de diğer taraflara verilen zamlar verildiği taktirde. Saten verilmezse zaten çalışmayacağız” ifadelerini kullandı. Açıklamaların ardından grubun eyleme bir sürede daha devam edeceği belirtildi.

23 Mayıs 2015 , Cumartesi Bu haber toplam 1238 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın