Günün Tarihi:19 Aralık 2018

 

 

‘Biz lafla değil, projelerle konuşuyoruz’


Milletvekili seçimlerinde AK Parti’nin 6. sıra adayı olan Recep Hacıeyüpoğlu, geleceğin Sakarya’sını hep birlikte inşa edeceklerini, 430 bin oy hedefine doğru ilerlediklerini, otomotiv ihtisas bölgesi ile bin yataklı hastane, yeni fakülteleri ile değişimi

Çok yoruldum
Yıllardan beri çok iyi tanıdığım, sivil toplum kuruluşları başkan ve yöneticilikleri, Sakaryaspor Başkanlığı ve Sakarya Baro Başkanlığı yapmış, tam anlamıyla Sakarya’nın öz evladı olan Recep Hacıeyüpoğlu ile yaptığım bu röportaj inanın beni çok yordu. Hacıeyüpoğlu’nun yaptığı seçim çalışmasına katılmak istedim. Onun seçmen ile olan diyalogunu, vücut dilini, hitabını görmek için gündüzün yarısından gecenin yarısına kadar birlikteydik.


Ayten Hanım
Seçim aracına bindiğimde kendisinin en büyük destekçisi, “Her şeyim” dediği değerli eşi Ayten Hanım’la karşılaştım. Ailecek gece-gündüz çalışan Hacıeyüpoğlu Ailesi’ne inanın imrenerek baktım. Sanki bir bütün olmuşlar ve AK Parti için, davaları için cansiperane çalışıyorlar. Kısa bir değerlendirme toplantısı yapılıyor ve Ayten Hanım ev ziyaretlerine, kendisi köy ziyaretlerine gidiyor. Bizim rotamız Serdivan.


İlgi var
Serdivan İlçe Teşkilatı’nda İlçe Başkanı Osman Çelik ve yönetim kurulu ile bir araya gelen Hacıeyüpoğlu, gündüz yaptığı Karasu ziyaretlerini değerlendiriyor, partililerine kısa bir brifing veriyor ve O’nu gören Serdivan’lılar el sıkmak için adeta sıraya giriyor. Buradan yola çıkan Hacıeyüpoğlu yolda gelirken, esnafa bir yandan selam veriyor, bir yandan telefonlarını cevaplıyor, bir yandan partilileri ile seçim çalışmalarını programlamaya çalışıyor.

Bu arada ben de kendisiyle sohbete başlıyorum. Aylardır sahada çalışıyorsunuz, kendinizi nasıl anlatıyorsunuz ve sizden insanlar ne istiyor?
Sayın bakanımız, teşkilatımızın tüm kademeleri, milletvekili adaylarımız ve milletvekillerimiz hep birlikte sahadayız. Bizim sahada gördüklerimiz ve yaşadıklarımızla muhalefet partilerinkiler arasında uçurumlar var. ‘Acaba muhalefet farklı bir şehirde mi çalışıyor?’ ikilemine düşüyoruz. Her ilçeyi, her mahalleyi karış karış dolaşıyorum. Sakaryalılar Türkiye’yi sadece AK Parti’nin değiştirip dönüştürdüğünü söylüyor. İktidarımızdan beklentiler yüksek. Ancak ‘Yeni Türkiye’yi sadece AK Parti kurabilir’ şeklinde bir fikir birliği var. Hayal vaatlere kimse inanmıyor. Sakaryalılar sahanın en disiplinli ve ayakları yere sağlam basan partisi olarak bizleri görüyor. AK Parti’yi Türkiye’nin gerçekleriyle hareket eden tek parti olarak değerlendiriyor. Muhalefet partileri bugüne kadar hayal siyaseti üretmekten başka ne yapabilmiştir? Kendimizi anlatmak zaten zor olmuyor.


Çözüm sürecini nasıl anlatıyorsunuz?
Türkiye 13 yıllık AK Parti iktidarı süresince hayata geçirilebilecek tüm reformları tamamladı. Artık bir tık ötesi için yeni bir anayasa ön koşul konumunda. Çözüm sürecine gelirsek… Çözüm; Türkiye’yi bölge ülkesi yapmanın yanında, tüm mazlum coğrafyalar için de umuttur. Güven ve istikrar… İşte tam da burada yakalanan, güven ortamının devamı için Başkanlık Sistemi büyük öneme sahip. Eski Türkiye ile yeni Türkiye’yi anlatıyoruz. Çözüm sürecine tam destek alıyoruz.


Bunu söylerken Genel Merkez tarafından bastırılan ‘Eski Türkiye Gazetesi’ni bana gösteren Hacıeyüpoğlu
İşte insanlar artık biliyor. Bunlar bir belge, bir de onlara Yeni Türkiye’yi anlatıyoruz. Biz büyük fotoğrafın izinde siyasetimize yön veriyoruz. Listeye giremeyen aday adayı arkadaşlarımız, 3 dönem kuralıyla vekillikleri sona erecek güçlü isimlerimiz, Sayın Bakanımız, Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarımızla birlikte yürüyoruz. Her gün en az bir ilçede seçim çalışmalarımız devam ediyor. Tablo hiçbir yerde değişmiyor. ‘Sakarya 7 Haziran’a hazırım’ diyor.


Uzunköy’e geliyor ve bizi Muhtar Ali Ak karşılıyor. Kahvehane ve civar esnafı tek tek gezen Hacıeyüpoğlu’na büyük ilgi var. Kendisi partilileri ile birlikte akşam namazına gidiyor. Cami çıkışı gençlerin ilgisine mahzar olan Hacıeyüpoğlu, burada onlarla adeta gençlik yıllarına gidiyor ve kendisine yöneltilen, spor ile ilgili sorulara cevap veriyor. Sakaryaspor’u anlatıyor…


Eski adıyla köy, yeni yasayla mahalle olan bölgelerde sistemin oturmamasının sıkıntılar yaşattığını hatırlattığım ve köy ziyaretlerinde zorlanıp, zorlanmadıklarını sorduğum Hacıeyüpoğlu,
“Bugün Sakarya’da Büyükşehir sınırlarına yeni dahil olan 6 ilçede içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu altyapısında dev yatırımlar hayata geçiriliyor. Önümüzdeki süreçlerde ilçelerimiz ve mahallelerimiz için çok daha olumlu tablolar oluşacak. Yeni yasa üzerinden ‘Tüm göstergelerde olumsuz bir Sakarya var’ algısı oluşturulmaya çalışılıyor ama nafile. İnsanlarımız her şeyi biliyor. Bunların böyle olmadığını anlatıyoruz. Muhalefetin sarılacak başka bir konusu olmadığını görüyoruz. MHP’li milletvekili adayları neredeyse her gün yeni Büyükşehir Yasası’nı eleştiriyorlar. MHP’li Adana, Mersin ve Manisa Büyükşehirleri’nde ise her gün yeni yasaya dönük düzenlemeler yapılıyor. Sakarya’da başka, MHP’li Büyükşehirler’de başka bir tablo söz konusu. Meydanlarda teveccüh göremedikleri gibi, kendi içlerinde de söylem birliğini yakalayamıyorlar.”


400-430 bin oy hedefini hatırlattığım Hacıeyüpoğlu, tebessüm ediyor ve ekliyor
Kesinlikle. Ve her geçen gün bu hedef daha da net görülmeye başlıyor. Sadece son iki yerel seçim arasında yüzde 14’lük bir artış yakaladık. 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy oranımız yüzde 70’lere dayandı. ‘7-0’ın imkansız olduğu’ şeklindeki beyanları nereye dayandırabiliriz? Sadece bu rakamlar bile hedefimizin altını dolduruyor. Biz 7 güzel insan Ankara’ya diyoruz. Sakarya’da 400 ila 430 bin arasında bir oy bekliyoruz. Bunun en alt sınırı da 400 bindir. Sadece bu rakam dahi 7 adayı da Ankara’ya göndermeye yetiyor.


Bu arada bir çay ocağında mola veriyoruz ve seçmenleriyle tek tek el sıkışan hal-hatır soran Hacıeyüpoğlu ile sohbetimize küçük bir masada mis gibi sıcak çayla devam ediyoruz. Etrafından mahalle sakinleri bizi dinliyor. “Seçilirseniz ilk olarak hangi konulara eğileceksiniz?”
Cumhurbaşkanımızın Sakarya Mitingi’nde müjdesini verdikleri Karasu Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi müjdesinde, SATSO ve diğer paydaşların ne kadar emeği varsa, Büyükşehir Belediyemiz tarafından inşa edilen HES’te de ilçe belediyelerimiz ve diğer aktörlerin katkısı var. Burada yakalanan büyük bir uyumdan bahsediyoruz. Şehre katma değer oluşturacak önemli projeleriniz var, ancak şehirde bir ortak akıldan bahsedilemiyor. Bu Recep Hacıeyüpoğlu’na, en önemlisi Sakarya’ya katkı sağlar mı? Uyum meselesini çok önemsiyorum.


Sakarya’da değişim sürecek mi?
Kesinlikle durmak yok, yola devam. Biz ‘Birlikte Sakarya’yız’ diyoruz. Sakarya’yı birlikte imar edeceğiz. Geleceğin Sakarya’sı tüm paydaşların biraradalığı, hemşerilerimizin güçlü desteğiyle kurulacak. Sakarya elbette değişecek ve nasip olur milletvekili seçilirsek tüm birikim ve tecrübelerimizi Sakarya için harcayacağız. Biz Sakarya’yı birlikte değiştirme ve dönüştürme sözü veriyoruz.


Şu anda tarım ve hayvancılıkla geçinen bir mahalledeyiz. Bu konularda bugüne kadar neler yapıldı, neler yapılacak?

AK Parti’nin tarıma 12 yılda 70 milyar TL, son 10 yılda hayvancılık desteğini ise 15 milyar TL’ye ulaştırdığını söylemeye gerek var mı? Bu ülkede tarım sigortasını hangi iktidar başlattı? Tarımsal desteklerle ürün sayısında aldığımız mesafeler ortadadır. Bugün tarımsal üretimde dünyada 6. sıraya koşan bir Türkiye var.  Muhalefet partileri Sakarya’da AK Parti’yi tarım üzerinden vurabileceğini sanıyor. Sahada gördüğümüz tablo ise tam tersi. Çiftçimiz emeğinin karşılığını aldığını, boş sözlerle manipüle olmayacağını ısrarla tekrarlıyor.

Masadan kalkıyor ve kendisini bekleyen mahalle sakinlerinin bulunduğu Uzunköy kahvesine gidiyoruz, kendisi için hazırlanan masadan vatandaşa konuşan Hacıeyüpoğlu
Türkiye özelinde Sakarya’nın hızla büyümesi devam edecek. Her zaman ifade ediyoruz; Sakarya geliştikçe, Türkiye kazanacak. Sayın Başbakanımız da ifade ettiler; şehrimize yeni duble yollar yapılacak. Sağlıkta bin yataklı bir hastane inşa edilecek. Sakarya Üniversitemize yeni fakülteler kazandırılacak, trenimiz yerin altına alınacak. Bizim Yeni Sakarya’dan anladığımız budur. Biz laf değil, projelerle konuşuruz” ifadelerini kullandı.


Bu arada yumruğunu sıkan Hacıeyüpoğlu, masaya sert bir şekilde veriyor. Eyvah kızdı galiba diyorum ve o vatandaş da başkanlık sistemini yumruk örneği vererek anlatıyor.
Başkanlık sistemi yerel yönetimlerin güçlendirilmesi açısından da oldukça avantaj sağlayacak. Hatırlayın; iktidarları muktedir yapmayan koalisyon hükümetleri vesayet odaklarına istemeden de olsa yetki vermek durumunda kalıyordu. Koalisyonlardan kimlerin karlı çıktığını milletimiz unutmadı. Birileri de hala koalisyon rüyaları görüyor. Çünkü istedikleri tek şey; istikrarsız, güven vermeyen bir Türkiye.


Bu arada Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar toplantımıza dahil oluyor. Alemdar’a büyük ilgi var. Alemdar konuşuyor ve yeni Türkiye hedefini anlatıyor. Herkesin sandığa gidip oy kullanmasını istiyor. Burada ülke siyaseti sonrasında yerel sorunlar aktarılıyor. Yakacak odun, çeşmelerin yetersizliği, sosyal yardımların azlığı gibi. Hepsini not alan Alemdar’ı burada bırakarak Meşeli’ye doğru yola çıkıyoruz. Burada yatsı namazını partilileri ile birlikte kılan Hacıeyüpoğlu daha sonra köy kahvesinde yine vatandaşa hedefi anlatıyor, oy istiyor. Toplantı sonrasında biz sohbetimize devam ediyoruz.


Gerçekten 7-0 hedefine ilerlediğini düşünüyor musunuz?
Teşkilatlarımızın coşkusu, hemşerilerimizin teveccühleri sevdamızın karşılıklı olduğunu gösteriyor. Biz ilk gün itibariyle 7-0 dedik. Bu hedefi gerçekleştirmek için gece-gündüz çalışıyoruz. İnşallah 7 Haziran akşamı bugün olduğumuz noktadan çok daha iyi yerlerde bir başarı kazanacağız. Sakarya’da tarihi bir zafere imza atacağız.


Burada gecenin bir yarısı olmasına rağmen, halan vatandaşın ilgisinin eksilmediği Hacıeyüpoğlu, hemen ertesi günün programını partili kurmaylar ile birlikte seçim aracında yapıyor. Adapazarı’na doğru yola çıkıyoruz. Seçim çalışmasının sona erip-ermediğini soruyorum. Hacıeyüpoğlu, ermediğini eşiyle birlikte saha çalışmalarını değerlendireceğini ve sabah namazı sonrasında yola koyulacağını söylüyor.
Son olarak mesajınız nedir diye sorduğum Hacıeyüpoğlu

Yenilikçi ve geleceğe güvenle bakan sağlam hamlelerle geleceğin Sakarya’sını inşa edeceğiz. Türkiye özelinde Sakarya’nın hızla büyümesi devam edecek. Herkes sandığa gitsin ve oyunu kullansın. AK Parti 13 yıldan bu yana sessiz bir devrim gerçekleştiriyor. Bugün eğitimden sağlığa, enerjiden savunma sanayine tüm alanlarda geldiğimiz seviye ortadadır. Yeni Türkiye’nin inşasında bu istikrar ve güven ortamının devamı için Sakarya’nın desteğine ihtiyacımız var. Yükselen demokrasimiz, büyüyen ekonomimiz için,  güçlü bir Türkiye için AK siyasete ihtiyacımız var. İnşallah Sakarya’nın güçlü desteğiyle yeni Türkiye’nin inşası devam edecek.
 

27 Mayıs 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 1555 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın