Günün Tarihi:19 Şubat 2019

350 gram pide 2 lira!


Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, iki yıldır aynı olan Ramazan pidesi fiyatlarında değişikliğe gittiklerini belirterek, Ramazan pidesinin kilogram fiyatının ülkede azami 6 lira olacağını bildirdi.

2 yıl sonra artış
Balcı, Ramazan pidesi ve ekmek fiyatlarına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, geçen yıl Ramazan pidesi fiyatlarını 2013 ile aynı tutarak, 5 lira olarak belirlediklerini hatırlatıp, “2 yıldır aynı olan fiyatlarda değişikliğe gittik. Bu yıl ülkemizde pidenin kilogram fiyatı azami 6 lira olarak uygulanacaktır. Bu illere göre farklılık arz edebilir.

Ekmek fiyatı aynı
Türkiye'de yaklaşık 3 yıldır ekmeğin kilogram fiyatının 4 liranın üzerine çıkmadığına dikkati çeken Balcı, ekmek fiyatında bir değişikliğin söz konusu olmadığını belirtti. Sakarya genelinde ise, 3 tip pide üretilecek ve buna göre; 350 gram 2 lira, 550 gram 3 lira ve 700 gram pide 4 liradan satılacak.

Aynı tutuldu
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, iki yıldır aynı olan ramazan pidesi fiyatlarında değişikliğe gittiklerini belirterek, ramazan pidesinin kilogram fiyatının azami 6 lira olacağını bildirdi. Balcı, ramazan pidesi ve ekmek fiyatlarına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, geçen yıl ramazan pidesi fiyatlarını 2013 ile aynı tutarak, 5 lira olarak belirlediklerini hatırlattı.

İllere göre
Bu sene yaptıkları maliyet hesapları neticesinde 2 yıldır aynı olan ramazan pidesi fiyatlarında değişikliğe gittiklerini vurgulayan Balcı, "Bu yıl ülkemizde ramazan pidesinin kilogram fiyatı azami 6 lira olarak uygulanacaktır. Bu illere göre farklılık arz edebilir. İllerdeki gram ve fiyatlar farklı olmasına rağmen kilogram bazında 6 liranın üzerinde olmadığını göreceğiz. 2014 yılında Ankara'da 300 gramı 1,5 liradan satılan pidenin, bu yıl 250 gramı 1,5 liradan satılacaktır" diye konuştu.

Ekmeğin fiyatı
Türkiye'de yaklaşık 3 yıldır ekmeğin kilogram fiyatının 4 liranın üzerine çıkmadığına dikkati çeken Balcı, bugün itibariyle de ekmek fiyatında bir değişikliğin söz konusu olmadığını belirtti.

Esneme
Balcı, geçen yıl buğday hasadının 19,5 milyon ton düzeyinde gerçekleştiğinin altını çizerek, "Bu yıl hasadın 22 milyon ton seviyesinde beklenmesi, tüketimin de 19 milyon ton olduğu göz önüne alındığında, ağustos sonu hasadın tamamlanması ile un fiyatlarında biraz esneme olması durumunda ekmeğin kilogramını 4 lira olarak 3 yılı tamamlamayı hedefliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Pide fiyatı
Balcı Sakarya’lıların Ramazan pidesini yine 2 liradan yiyeceğini belirterek, “Ramazan ayında Sakarya’da uygulanacak fiyatlarda belirlendi. Geçen yıl ise 400 gram pide 2 lira, 600 gram 3 lira ve 800 gram pidenin ise 4 liradan satılıyordu. Bu yıl ise 350 gram pide 2 lira, 550 gram pide 3 lira ve 700 gram pide 4 liradan satılacak” dedi. İstanbul’da ise geçen yıl 300 gramı 1,5 liradan satılan pidenin bu yıl aynı gramla 2 liradan satılacağını kaydetti.
 

13 Haziran 2015 , Cumartesi Bu haber toplam 841 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın