Günün Tarihi:21 Ocak 2019

 

 

AKP’de büyük sancı!


Olası bir erken seçimde, 7 Haziran seçimlerinde 3. dönem barajına takılan Dişli, Çelik ve Üstün’e yeniden AK Parti’den milletvekili adayı olma yolu açılacak.

Görev vermedi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümet kurma çalışmalarına başlanması için AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na hala görev vermemesi, Ankara’da erken seçim ihtimalinin yükseldiği şeklinde yorumlanıyor.

45 gün içinde
Cumhurbaşkanı’nın hükümeti kurma görevini verdikten sonra 45 gün içinde bir hükümet kurulamazsa, yasal olarak yine erken seçimin yolu gözükecek.

3 dönem sınırlaması
Bilindiği gibi, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Şaban Dişli, Hasan Ali Çelik ve Ayhan Sefer Üstün, 3. dönem barajı nedeniyle bu dönem (25.dönem) partilerinden milletvekili aday adayı olamamışlardı.

Sınır kalkıyor
Şayet bir erken seçim olursa, 26. dönem milletvekili seçimleri olacağından bu kez 3. dönem barajı nedeniyle aday olamayan milletvekilleri bir dönem bekleme süresini tamamlayacaklar. Böylelikle olası erken seçimde yeniden milletvekili aday adayı da olabilecekler. 

Hareket olacak
Bu durumda olası bir erken seçimde AK Parti Sakarya Teşkilatı’nda müthiş bir liste sancısı yaşanacak. Milletvekili olan Bakan Ayşenur İslam, Mustafa İsen, Ali İhsan Yavuz, Ali İnci ve Recep Uncuoğlu ile birlikte parti içinde büyük hareketlilik olacak.

8 Temmuz 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 1009 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın