Günün Tarihi:19 Mart 2019

‘TÜVASAŞ’ın sonu geliyor’


Ulaşım-İş Sendikası Sakarya İl Başkanı Cihad Koray, Hyundai Eurotem’in, Sakarya’da ikinic fabrika kurmasının bir oyun olduğunu belirterek, dikkat edilmesini istedi.

İnandırıcı değil
Koray, “Büyükşehir Belediye Başkanı Güney Kore İstanbul Baş Konsolosunun kendisine yaptığı ziyaret esnasında  Ülkemizi Sudan, Irak, Suriye ile  kıyaslamasına sessiz kalması bizi üzmüştür. Konsolosun Türkiye’yi  bu ülkeler ile kıyaslaması haddini aşan bir davranıştır. Zatı Muhteremin Sakarya ya yeni yatırım yapmak için 200 dönüm yeni yer arayışı içine girdikleri yönünde ki açıklamaları bize hiç de inandırıcı gelmemiştir. 

Temel atma
Koray, “Zira 2006 yılında TÜVASAŞ içinde kurdukları fabrikanın temel atma töreninde söylediklerini,  vaatleri unutmuş değiliz. Sakarya hızlı tren imalatı üssü olacaktı. 2 bin kişiye yeni istihdam sağlanacaktı. O gün söylediklerinin hiç biri gerçekleşmediği gibi bir aralar çalışan sayısını 50-60 rakamlarına çekerek, TÜVASAŞ’ın 30 yıllık vagonlarını tamiri ederek, ayakta kalmışlardır” dedi.

Sesleniyoruz
Koray, “Geriye baktığımızda 10 yıl içinde EUROTEM Raylı taşıtlar pazarından sadece fiziki alan için 10 milyonluk yatırım ile ülkemize teknoloji transferi yapmadan 1 milyar doların üzerinde pay almıştır.  Öncelik ile Büyükşehir başkanımıza sonrada şehrin siyasilerine, eşrafına sesleniyoruz TÜVASAŞ varken Sakarya da raylı taşıt üretecek başka kuruluşa ihtiyaç yoktur. TÜVASAŞ;  Adapazarı ilçesini Sakarya vilayetine dönüşmesinde en fazla katkı veren, Ülkemizin 500 büyük kuruluşu içinde yer alan ve şu anda tasarımı ve projesiyle, imalatı ile tamamen Türkiye ye ait olan Raylı taşıtların AB ülkelerinde hizmet vermesini gerçekleştiren belki de tek ulusal kuruluştur.

Oyuna gelmeyelim
Koray, “Ayrıca,  EUROTEM’in de böyle yatırım yapmaya niyeti yoktur. Yine Sakarya halkının ağzına bir parmak bal çalma peşindeler. Esas niyetleri TÜVASAŞ’ın sonu anlamına gelen, işletme arazimiz içinde 36 dönüm alanın kendilerine tahsis edilmesi ve bu alanda alüminyum gövdeli vagon üretimi yapabilmektir. Yeni yatırım yapacağız sözleri, gizledikleri esas niyete karşın kamuoyunda kendilerine sempati yaratma ve destek bulma çabalarıdır. Sakarya halkı TÜVASAŞ’ın sonu anlamına gelecek bu oyuna gelmemelidir. Alüminyum gövdeli Raylı taşıtların imalatı TÜVASAŞ da yapılmalı bunun içinde gereken yatırım sağlanmalıdır.  
 

24 Temmuz 2015 , Cuma Bu haber toplam 973 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın