Günün Tarihi:22 Şubat 2019

Emekliler maaşlarını belirleyecekler


Toplu sözleşme maratonu sürerken, memur emeklileri masada temsil edilmek için talepte bulundu. Karar çıkarsa, emekliler de masaya gelerek kendi zamlarının belirlenmesinde söz sahibi olabilecek.

Talepler

Memurların ve memur emeklilerinin önümüzdeki 2 yıllık mali ve sosyal haklarının belirleneceği toplu sözleşme maratonu sürerken, önemli bir gelişme yaşandı. Memur emeklileri, toplu sözleşme masasında temsil edilmek için talepte bulundu. Toplu sözleşmede emeklilere ilişkin talepler, memur sendikaları tarafından masaya taşınıyor.

Söz sahibi

Memurlar için alınan zam kararları, memur emeklileri için de geçerli oluyor. Bu duruma itiraz eden memur emeklileri, toplu sözleşme masasında temsil edilmek istiyor. Sayıları 2 milyona dayanan memur emeklileri, toplu sözleşmedeki pazarlıklarda söz sahibi olmayı talep ediyor. Konu, toplu sözleşme gündemine geldi. Bu beklenti gerçekleşirse, memur emeklileri, yaşadığı sorunları ve taleplerini toplu sözleşme masasına kendi temsilcileriyle taşıyacak. Hem zam beklentilerini hem de mali ve sosyal sorunlarıyla ilgili beklentilerini dile getirecek, bunlar için pazarlık yapacak.

SSK'lılar  

Bu arada enflasyona göre zam alan SSK ve Bağ-Kur emeklileri de toplu sözleşme kapsamına alınmak istiyor. Gözünü toplu sözleşmeye çeviren SSK ve Bağ-Kur emeklileri, "Madem aynı çatı altındayız; memur emeklisine başka; işçi ve memur emeklisine başka zam olmaz. Tüm emeklilerin zamları toplu sözleşmede belirlensin. Ayrıca toplu sözleşmede tüm emeklilerin sorunları masaya yatırılarak, çözümler hayata geçirilmeli" dediler.

 

9 Ağustos 2015 , Pazar Bu haber toplam 666 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın