Günün Tarihi:19 Mart 2019

‘Şeffaflık bunun neresinde!’


Sakarya’da müdür atamaları listesinin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açıklanmamasını eleştiren Eğitim Bir Sen Sakarya Şubesi Başkanı Murat Mengen, “ Korkunun ecele faydası yok” dedi.

Şeffaf
Listelerinin şeffaf bir şekilde açıklanması gerektiği söyleyen Murat Mengen, “ Şeffaflık bunu gerektirir. İnsanlar tercihte bulunacaklar ama neye göre tercihte bulunacaklar. Pusan sıralaması bilinmiyor. Diyelim ki Adapazarı’nda lise tercihi yapacak ama sıralama belli olmadığı için tercih yapamıyorlar. Birkaç ilde buna benzer bir yol izlendi bir tanesi de Sakarya oldu. Genelde iller liste halinde açıklamalarını yapar. İtiraz süreci tamamlandı. Bundan sonra listelerin açıklanmasını bekliyoruz. Açıklarlarsa ne ala, ancak açıklamazlarsa bunun altındaki nedeni merak ederiz. Tepkilerden dolayı mı böyle bir durum olduğunu itirazlardan sonra anlayabiliriz. İtiraz sürecinden sonra da listeler açıklanmazsa durumun böyle olduğunu düşüneceğiz. Korkunun ecele faydası yok. Bunu bir şekilde açıklanması lazım. Açıklanmalı ki kimlerin geçip kimlerin geçmediği belli olsun. Bizde komisyonlarda gerekli çalışmaların titizlikle yapılıp yapılmadığını öğreniriz” dedi.

Toplu sözleşme
Toplu sözleşme görüşmelerinin de devam ettiğini söyleyen Mengen, “ Memurların sosyal ve maddi haklarının iyileştirilmesini istiyoruz. Sosyal haklar içerisinde Cuma günleri memurlarımıza Cuma namazı izni verilmesini istiyoruz. Maddi haklar içerisinde de ek göstergelerin 3 bin 600’e çıkarılması var. 2016’da 8 artı 8 zam, 2017 de ise 7 artı 7 zam talep ediyoruz. 2016 da 150, 2017 de ise 100 lira ek ödeme de istiyoruz. Ek derslerin 20 liranın üzerine çıkarılması, 4C’lilerin kadrolu olması başlıca taleplerimizden. Genel başkanımız memurun memnun olmayacağı hiçbir sözleşmeye imza atılmayacağını söyledi. Bu önemli bir durum” dedi. 

Görüşmeler olumlu
Görüşmelerin olumlu başladığını belirten Mengen, “ Özel durum tayinlerinin 3 yıl esnetilmesi, 2016’dan sonra başlayan memurlar için bir derece verilmesi kararlaştırıldı bile. Bu güzel bir başlangıç oldu. Görüşmeler bütün olarak değil iş kolu düzeyinde gerçekleşiyor. Mesela ulaştırma, eğitim ve 11 iş kolu kendi içerisinde görüşmeler yapıyor. Bu da ilk defa bizim talebimizle gerçekleşti” dedi.

Rotasyon
Rotasyonun kaldırılmış olmasının sevindirici bir haber olduğunu söyleyen Murat Mengen, “ Rotasyon uygulaması amacının dışına taşmıştı. Öğretmenlerin motivasyonunu bitiren ve yeni sıkıntıların ortaya çıktığı bir uygulamaya dönüşmüştü. Özellikle Sakarya Milli Eğitim’in okulların normlarını belirlemede hem geç kalması hem de zayıf kalması birçok arkadaşın mağdur olmasına sebep olmuştu.  Bu kararla yanlıştan dönülmesi nedeniyle bakanlığımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Dershaneler
Milli Eğitim Bakanlığının Dershaneler konusunda almış olduğu kararı da değerlendiren Mengen, “ Sakarya’da birçok dershane okula dönüştürüldü. Belli bir kuruma ait dershaneler anayasa mahkemesine başvurdu ve kanun iptal edildi. Ancak bu dershaneciliği geri getirmiyor. Önceki kanun kalktığı için kanunlarda dershane ve dershanecilik diye bir tanım yok. Anayasal bir tanım olmadığı için bu yönde bir çalışma yapılması mümkün değil. Milli Eğitim Bakanlığımız da isabetli bir kararla temel liselere dönüşmeyen dershanelerin kurs olabileceğine karar vermiştir. Bu kurslar en fazla 3 farklı anabilim dalında açılabilir. Mevcut olan okullarda destekleyici kurslar olduğundan dolayı bunlara da aslında çok fazla ihtiyaç kalmamıştır.

11 Ağustos 2015 , Salı Bu haber toplam 1095 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın