Günün Tarihi:21 Ocak 2019

 

 

‘Yeni depreme hazır mıyız?’


CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sakarya'da ortalama deprem aralığının 25-30 yıl olduğunu belirterek, "İyimser tahminle yolu yarılamış görünüyoruz. Peki biz, yeni bir depreme hazır mıyız?" dedi.

Güvenli konut
Depremden tek korunma yolunun güvenli konut olduğunu söyleyen Özkoç, "16 yılın sonunda güvenli konut sorunu hala çözülemedi. Kent merkezinde, depremde yıkılacağını bildiğimiz yüzlerce orta hasarlı yapı ve deprem atlatmış, yorgun, çok katlı bina, hala el değmemiş şekilde duruyor. Binlerce insanımız bu evlerde yaşıyor. Yasa, yönetmelik çıkarmakla sorun çözülmez, çözülmüyor. Bir an önce siyasi irade ortaya konulmalı" dedi.


25-30 yıl
Özkoç yaptığı açıklamada, “17 Ağustos depreminde, Sakarya'da 3 bin 891, depremin etkisinin görüldüğü diğer illerle birlikte bakıldığında 17 bin 480 insanımız yaşamını yitirdi. Tam 16 yıl önce. On binlerce ev, işyeri yıkıldı, hasar gördü. Deprem araştırmalarına göre, Sakarya'nın bulunduğu bölgede 750-1000 kilometre kalınlığındaki kesit, jöle kıvamında ve kentin deprem aralığı ortalama 25-30 yıl. İyimser tahminle, yeni bir deprem için yolu yarılamış görünüyoruz. Peki yeni bir felaketten korunmanın yolu ne? Tek yolu var; güvenli konut” dedi.


Rant olmaz
“16 yıldır, Türkiye'de, Sakarya'da güvenli konut adına ne yapıldı?” diyen Özkoç, “Daha ilk adım olan bina envanterimiz yok. Kaç binamız var, kaç yaşında, depreme ne kadar dayanıklı bilmiyoruz. En azından deprem riski haritamız var. Buna göre en riskli alanlarda iyileştirme yapılamaz mı? Yapılamaz. Çünkü para getirmiyor. 'Müteahhit para kazanmadığı işe girmez' diye sadece rant alanlarında dönüşüm yapılıyor, riskli alanlarda değil.


Toplanma alanı olarak belirlenen yerler bile, rantı yüksekse, teker teker imara açılıyor.
İnsan canının rantı olmaz. Sosyal devlet, ne kazanırım, ne kazandırırım diye düşünmez, halkının canını ve refahını düşünür. Biz böyle bilir, böyle inanırız” diye konuştu.


Dava açacağız
Özkoç, “16 yıl önce, depremden sonra hayırseverlere yer tahsis edilerek, devletin kasasından tek kuruş çıkmadan yaptırılan Ferizli'deki depremzede konutları, geçtiğimiz günlerde satışa çıkarıldı. Depremden sonra elinde avucunda hiçbir şeyi kalmayanlar arasından Valilik tarafından noterle belirlenen kardeşlerimiz, bu evlere yerleştirilmişti. Evler önce il özel idaresine, sonra Büyükşehir Yasasıyla Ferizli Belediyesi'ne devredildi. Belediye ne yaptı? 'Zaten 16 yıldır para ödemeden oturuyorlar, konutlar bana devredildi, arazisi de değerli, ben burayı satarım' dedi. Sattı. Biz de yasal süremiz içinde, yarın satışın iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açıyoruz. Hadi sosyal devlet ilkesini gözetmiyorsunuz, içinde yaşayan insanların yoksulluğunu hesap etmiyorsunuz. Şunu bilmelisiniz; siz ancak orayı boşaltabilir ve afet kanununa göre "hak sahibi" olanları yerleştirebilirsiniz, mahkeme kararı bunu söylüyor. Kesinlikle satışını yapamazsınız. Biz de bugün davamızı açıyoruz. Adalete; yoksul insanların da güvenli konutlarda yaşamaya hakkı olduğuna inanıyoruz” dedi.


Yıkılmalı
“İnsanlarımız ölmesin, ölmeyelim istiyoruz” diyen Milletvekili Özkoç, “16 yıl geçti, daha yıkımı tamamlanmamış orta hasarlı konutlar duruyor. 2500 tane deprem atlatmış, yorgun, yüksek katlı bina kent merkezinde duruyor.


İnsanlar, yeni bir depremde yıkılacağını bildiğimiz binaların içinde yaşamlarını sürdürüyor.
Bu binalar, hem içinde oturanlar, hem de çevresinde yaşayan insanlar için büyük risk. Bir an önce yıkılmaları gerekiyor.

Peki başka?
Biz kendi binamızın depreme ne kadar dayanıklı olduğunu biliyor muyuz?
Yarın deprem olursa nerede toplanacağımızı,  yardıma nasıl ulaşacağımızı biliyor muyuz?
Kendimizi, kentimizi depreme hazır hissediyor muyuz?” diye konuştu.

17 Ağustos 2015 , Pazartesi Bu haber toplam 2587 defa okundu.

Habere yazılan yorumlar

Tarih : 18 Ağustos 2015 , Salı

ayhan sarıca

Sayın milletvekili 16 yıl önce oldugu gibi topluca öleceğiz. Bunu mu duymak istiyorsunuz. Siz daha YENİKENT' in tek saglam alan oldugunu bu bölgenin adam gibi merkez ilçe yapılıp, imara açılması gerektiğini bile dile getirmiyorsunuz. 2012 de meclise ilçe olması için başvuruldu, o dosyayı bile güncellemeyi akıl edemiyorsunuz, yuvarlak cümlelerle duygu sömürüsü yapıyorsunuz. Biraz analitik olun. Düşündüğünüz tedbir paketini açıklayın. Demeçleriniz dertleşme seviyesinin üstüne çıksın. Saygılarımla

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın