Günün Tarihi:15 Aralık 2018

 

 

‘Mülteciler için Güvenli bölge inşallah gerçekleşir’


AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, AK Parti Sakarya İl Başkanlığında partililerle buluştu. Seçimlerle ilgili değerlendirmede bulunan Üstün, mülteci sorunu ve güvenli bölge kurulması konularında da açıklamalarda b

10 bin mülteci
Bir sorunun Avrupa’ya değmeden dünyanın sorunu haline gelmediğini belirten Üstün, “Benim şahsi fikrim, Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilerin yolunu açmak lazım ve Avrupa bu sorunla yüzleşsin. 2 milyondan fazla mülteciye burada bakıyoruz, helali hoş olsun. Amerika vaat ediyor, 2016 yılında 10 bin mülteci alabilirim diyor. Bir defa onların nasıl mülteci aldıklarını da biliyoruz, neredeyse dişlerine bakarak mülteci alıyorlar. Bu insan onuruna aykırı bir yaklaşımdır. Yine bazı Avrupa ülkeleri Hristiyan olabilirse alabiliriz gibi yaklaşımlar içerisinde. Yıllardır bize Avrupa değerlerini tekrarlarlar, öğretmeye çalışırlar ama Avrupa değerleri şu anda ayaklar altındadır” dedi.

Yüzleşsinler
Batının yaklaşımının insan onuru ve haklarına aykırı olduğunu ifade eden Üstün, “Bu bakımdan mülteci kardeşlerimiz gitmek istiyorlarsa, Avrupa’ya gitmelerine izin vermek gerek. Batı ancak bir sorunla yüzleşirse harekete geçebilir” diye konuştu.

Güvenli bölge
Suriye sınırında oluşturulması planlanan güvenli bölge konusunda da konuşan Üstün, “Sorunun temeline inmemiz lazım. Mültecilerin bakılması gerekir bu insani bir yaklaşımdır. Ancak sorunun temeli Suriye’de gaddar bir Esad yönetimi var. Bir defa bu yönetim gitmesi lazım. Bunun gidişi uzayacaksa o zaman Türkiye’nin bir teklifi var. Diyoruz ki sınırda 90 kilometre uzunluğunda 45 kilometre derinliğinde bir güvenli bölge oluşturalım. Bu insanlar kendi ülkelerinde barınsınlar. Buna uzun süre direndi Amerika ve batı şimdi kabul eder gözüyle. Ama kurulması ne zaman gerçekleşecek onu bizde kestiremiyoruz. İnşallah en kısa zamanda bu güvenli bölge gerçekleşir ve Avrupa yollarında canlarını kaybeden kardeşlerimiz hiç olmazsa kendi topraklarında geçici olarak barınır, savaştan sonra da inşallah kendi evlerine giderler” dedi.

23 Eylül 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 1487 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın