Günün Tarihi:20 Mayıs 2019

İlahiyatta konferanslar başladı


İlahiyat Fakültesi geleneksel Çarşamba Konferansları kapsamında, 2015-2016 öğretim yılının açılış konferansı gerçekleştirildi.

Kimlik bunalımı
SAÜ İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen açılış konferansında Doç. Dr. Soner Duman, “İslam Fıkhında Mezhep Olgusu” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Konuşmasında modern dönemde karşı karşıya kaldıkları kültür emperyalizmi ve kimlik bunalımının da etkisiyle bazı Müslümanların “mezhep”  kavramına olumsuz bir anlam yüklediğini ifade eden Doç. Duman, buna karşı bir tepki olarak da aşırı bir uç olarak nitelendirilebilecek “mezhepçilik” yaklaşımının ortaya çıktığını söyledi.

Tarihsel
Mezhep kavramı ve tarihsel süreç içinde gerek Hz. Peygamber gerek sahabe döneminde Müslümanlar arasındaki fıkhî ihtilaflar üzerinde duran Duman, mezheplerin ortaya çıkışını hazırlayan sebepleri ele aldı.

Mezhepsizlik
Konuşmasının sonunda ise Duman, farklılıkların fıtrî olduğu gibi fıkhî konularda da ihtilafa yol açan pek çok sebebin bulunduğunu, nihayetinde mezheplerin ortaya çıkması ve ekolleşmenin kaçınılmaz olduğunu ancak ‘mezhepçilik’ olan ifrat ve ‘mezhepsizlik’ olan tefritten kaçınmak gerektiğini söyleyerek mezhep olgusuna karşı takınılması gereken tavra dikkat çekti. Konferansın ardından SAÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. Mehmet Günay, Doç. Dr. Soner Duman’a teşekkür ederek hediyelerini takdim etti.

3 Ekim 2015 , Cumartesi Bu haber toplam 631 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama