Günün Tarihi:24 Eylül 2018

 

 

Erenler’den yeni proje


Erenler Belediyesi, köyden mahalleye dönüşen bölgelerde ev yapmak isteyen vatandaşa, “Tip Ev Proje” adı ile yepyeni bir hizmet başlatıyor.

9 ayrı proje
“Tip Ev” Projesi kapsamında imar planı bulunmayan Ekinli, Yazılı, Kayalar Reşitbey, Kayalar Memduhiye, Değirmendere ve Küçük Esence yerleşim bölgelerinde uygulanmak üzere 9 ayrı proje hazırlatan belediye, dileyen vatandaşa bu projeleri kullandırıyor. Projelerden birini seçerek uygulayan vatandaşa ayrıca başkaca kolaylıklar da sağlanacak.


Ücretsiz
Tip Ev Projesi hakkında açıklamalarda bulunan Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk; “Büyükşehir Yasası’yla birlikte köyden mahalleye dönüşen ve imar planı olmayan yerleşim bölgelerinde uygulanmak üzere belediyemiz tarafından 9 değişik konut projesi hazırlandı. Arsalarına konut yapmak isteyen vatandaşlarımız, bu projeleri belediyemizden ücretsiz olarak alabilecekler. Böylece vatandaşlarımız hem proje maliyeti ödemek zorunda kalmıyor, hem de zamandan tasarruf ediyor” diye konuştu.


Özellikleri
Kırsal mahallelere yönelik çeşitli çalışmaların devam ettiğini belirten Başkan Öztürk; “Kent estetiğinde ve sosyal kültürel birçok konuda şehir merkezi veya kırsal mahalle ayırt etmeden hizmetlerimizi ulaştırmaya devam ediyoruz. Bu hizmet düsturu ile kırsal mahallelerimizde inşaat yapmak isteyen vatandaşlarımız için 6360 sayılı Büyükşehir Kanunu’nun 3ncü maddesinde belirtilen esaslar gereği ticari amaç taşımayan ve yürürlükteki mevzuat doğrultusunda yörelerin geleneksel ve kültürel mimari özelliklerine uygun 9 tip proje belediyemiz tarafından hazırlanmıştır. Bu projemizin kırsal mahallelerimize ve ilçemize hayırlı olmasını dilerim” dedi.


Ruhsat harçları
Dokuz değişik tasarımla hazırlanan tip ev projeleri, tek katlı ve çift katlı dublex projeler olarak sunulacak. Tek katlı projeler; 60, 75, 100, 120, 125 metrekare, Çift katlı projeler ise 160, 165, 180 ve 190 metrekare olacak şekilde projelendirilerek vatandaşların hizmetine sunulacak olup, alınması gereken inşaat ruhsat harçları da alınmayacak. Haritacılık işlemleri, zemin etüdü ile beton ve demir raporları vatandaşlar tarafından yaptırılacak.


Gerekli evraklar
Tip proje ile inşaat izni almak isteyen kırsal mahalle sakinlerinin hazırlaması gereken evraklar “Tapu, aplikasyon çapı, yılına ait imar durumu, mahalle muhtarından ikametgâh belgesi, tip projeyi uygulayacağına dair noterden taahhütname ve mal sahibi kimlik fotokopisi. Yapı sahibi müteahhitliğini kendi yapacağına dair Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yetki belgesi ile inşaat yapmak isteyen vatandaşlar, tüm bu hazırlıkları yapıp inşaat izni aldıktan sonra inşaatını yapmaya başlayabilir.

17 Ekim 2015 , Cumartesi Bu haber toplam 824 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın