Günün Tarihi:22 Ağustos 2019

Geyve ayvası yüz güldürdü


Geyve’de üretilen ve birçok Avrupa ülkesine ihraç edilen, lezzetiyle de ünlenen Geyve ayvası, yüksek rekoltesi ve fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürdü.

60 bin ton
Geyve'de, bu yıl yaklaşık 12 bin dekar alanda üretilen ayva, 60 bin tonluk rekoltesiyle üreticiyi memnun etti. Geyve ayvası, aralarında Ukrayna, Hollanda, İtalya, Almanya, Fransa ve Rusya'nın da bulunduğu birçok ülkeye ihraç ediliyor. Geyve Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar, ayvanın Geyve için çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Ayva genelde iç piyasada satıldığı gibi, Avrupa ülkelerine de ihraç edilmektedir. Daha önceleri Arap ülkelerine de seri şekilde ayva ihraç ediyorduk, ama şu anda oradaki çeşitli olaylardan dolayı ihracatımız azaldı, ama buna rağmen iki yıldır üreticinin yüzünü güldürmekte" diye konuştu.


Tescillendi
Ayvanın dalında 1 ila 1,5 lira arasında piyasası olduğunu ifade eden Pınar, fiyatların üreticiyi mutlu ettiğini aktardı. Ayva hasadının 15 Eylül'den ekim sonuna kadar devam ettiğini anlatan Süleyman Pınar, şöyle devam etti; "Ayva çeşitleri çok ama 2015 yılı itibarıyla Geyve ayvası tescillendi. Şu anda Geyve ayvamız Türkiye genelinde en lezzetli, damak tadı en güzel ayva. Ayvanın ihracatı şu anda sadece Sakarya'dan yapılmaktadır. Bunun ağırlığı da Geyve'den yapılıyor. Böyle devam ettiği müddetçe de ayva dikim alanları artacak."


Sulu ve lezzetli
Geyve ayvasının bölgenin ikliminden kaynaklı olarak sulu ve lezzetli olduğuna dikkati çeken Pınar, ayvanın elma gibi ısırılarak da yenilebildiği için daha çok tercih edildiğini kaydetti. Süleyman Pınar, hasat zamanı ilçede işçi bulunamadığından Türkiye'nin değişik illerinden işçilerin geldiğini de sözlerine ekledi. Burhaniye Mahallesi’nde yaşayan ayva üreticisi Zekeriya Çoban ise, ürününü dalındayken ihracat firmalarına verdiğini belirtti.


İlgi arttı
İhracat firmalarının ürünlerine olan ilgisinden memnun olduklarını dile getiren Çoban, şunları söyledi; "Şu anda 21 tane ihracat firması var. Ürünümüzü bu ihracat firmalarına dalındayken veriyoruz. Ayva vardı, ama Geyve soy ismini aldı. Ayva, 'Geyve Ayvası' oldu. Geyve ayvası tescillendikten sonra Geyve'de ihracat firmaları bu yıl yüzde 50 çoğaldı. Ayvamız, İstanbul, Ankara, Mersin gibi birçok ile iç piyasaya da sürülüyor. Geyve'de ayva kalmıyor. Yere düşen ayvalar bile meyve suyuna gidiyor. İlgiden memnunuz."

28 Ekim 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 1273 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama