Günün Tarihi:22 Mart 2019

Sağlıkta 2023 vizyonu


Sakarya Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) tarafından “Sağlıkta 2023 Vizyonu: Artan İnsan Kaynakları Gereksinimi" konulu bir konferans düzenlendi.

Evladım üşütme
SHMYO Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte, Sakarya’da sağlık sektörünün en yetkili isimlerinden, Sakarya Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam konuşmacı olarak yer aldı. Sağlık hizmetlerinin koruyucu, tedavi edici ve rehabilite edici olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam, “Tedavi edici hizmetler önemli ama koruyucu hizmetler biraz daha ön planda kalıyor. Bunu kendi hayatınızda da yaşıyorsunuzdur. Hepiniz anne babasından ‘evladım üşütme’, ‘evladım hasta olma’ diye bir uyarı almıştır” dedi.

Güvenilir olmak
Sağlam, “Bu koruyucu bir sağlık hizmetidir aslında. Biz koruyucu hizmeti tam olarak yapabilirsek birçok hastalığı da önlemiş oluruz. Bunun için koruyucu sağlık hizmetleri çok önem taşıyor ve aşılar bunun için yapılıyor. Günümüzde koruyucu sağlık hizmetlerinin daha çok önemli olduğu görülüyor” diye konuştu. Sağlık hizmetlerinin yüksek düzeyde mesleki bilgi ve beceri gerektirdiğini, teknoloji kullanıldığını ve sadece hekimlikten, hemşirelikten ibaret olmadığını dile getiren Sağlam, bu hizmetlerin, toplumların duyarlılık alanlarından biri olduğunu söyledi.

Zarar bizden
Sağlam sağlık hizmetleri konusundaki hedeflerini ise şu şekilde sıraladı: “Sağlık hizmetlerinde güvenilir olmak ilk prensiptir. Hastaya en çok zarar bizden gelebilir. Çünkü hasta bize karşı korumasızdır. Aynı zamanda vermiş olduğumuz hizmet etkili olmalıdır. Devamlı zamanla yarışıyoruz ve bizim için bir saniye bile çok değerlidir. Bu yüzden hizmetin zamanında ve verimli şekilde verilmesi de çok önemlidir.”

İnsan yetiştirmek
SAÜ Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Doç. Dr. Selma Altındiş ise, “Bin 413 öğrenci kapasiteli okulumuzda ‘yaşlı bakımı, tıbbi laboratuvar teknikleri, tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik, fizyoterapi, ilk ve acil yardım, optisyenlik ve çocuk gelişimi’ olmak üzere 7 bölüm bulunmaktadır. Hedefimiz sağlık hizmetlerinde insan ihtiyacını gidermeye yönelik insan yetiştirmektir” dedi.

Teşekkür belgesi
Altındiş, bu konuda bir dizi konferans düzenleneceğini ve bugünkü konferansın ilk olduğunu belirtti.  Konferansın sonunda Doç. Dr. Selma Altındiş, Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam’a teşekkür belgesi takdim etti.

6 Kasım 2015 , Cuma Bu haber toplam 691 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın