Günün Tarihi:21 Mart 2019

İstihdam sorunu çözülüyor


Sanayileşme ve yeni sektörlerin artmasıyla birlikte nitelikli eleman ihtiyacının çığ gibi büyüdüğü ilimizde, üniversite ve iş dünyasının hayata geçirdiği eğitim modeli istihdam sorununa çözüm üretiyor.

İş hayatına
Çok sayıda yapılan toplantılarla iş dünyasının aradığı nitelikteki personelin iş hayatına kazandırılmasında Sakarya Üniversitesi’nin girişimi, iş dünyasının ve resmi kurumların desteğiyle öğrencilerin bir dönem işletmelerde eğitim gördüğü iş yeri eğitimi modeli hayata geçti. Yapılan anketlerde iş dünyasının ve öğrencilerin memnuniyetinin de ortaya çıktığı projeyle birçok öğrenci mezun olmasıyla birlikte iş hayatına başlarken, iş dünyası da aradığı nitelikteki öğrencileri üniversiteyle birlikte yetiştirme imkanı bularak iş başı yaptırmamın memnuniyetini ortaya koydu.


Güç verdi
2012 yılından itibaren üniversiteye bağlı meslek yüksekokullarında başlatılan bir dönem iş yerinde eğitim projesi, üniversite, sanayi ve iş dünyasında olumlu sonuçlar doğurunca, Teknoloji Fakültesi’nde de uygulanmaya başlandı. Gelinen noktanın yıllardır konuşulan, ancak uygulanma imkanı bulunmayan bir proje olduğunu, hem eğitime hem de sosyo-ekonomik yapıya büyük katkı sağladığını vurgulayan Teknoloji Fakültesi Dekanı ve Meslek Yüksekokulları Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, istihdam sorununun büyük oranda giderilmesini sağlayan projenin sanayi kuruluşlarına güç verdiğini kaydetti.


Maaşlar İş-Kur’dan
Türkiye’de tüm bölümleriyle bir dönem iş yeri uygulamasına geçen ilk üniversite olduklarını hatırlatan Sarıbıyık, Sarıbıyık: “Biz öğrencilerimizi işletmelere gönderdiğimizde sigortasını üniversite olarak yapıyorduk. Bazı işletmeler yemek, servis ve az da olsa bir maaş verse de biz İş-kur’la yaptığımız görüşmelerle önemli bir adımı daha hayata geçirdik. Yeni yapılan protokolle öğrencilerimizi işletmelere gönderiyoruz, “iş başı eğitim” kapsamına aldığımız öğrencileri günlük harçlığını ve sigorta giderini İŞKUR karşılayacak. Üniversitenin cebinden para çıkmayacak, ayrı zamanda işletmenin cebinden de bir şey çıkmayacak, öğrencimiz de bu dönem boyunca para kazanmış olacak” diye konuştu. Üniversitenin projesinden faydalanmak isteyen firmalar Sakarya Üniversitesi internet sayfasından kayıt yaptırıp öğrenci talebinde bulunabiliyor.

10 Kasım 2015 , Salı Bu haber toplam 912 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın