Günün Tarihi:20 Mayıs 2019

‘Planlamada sıkıntılar var’


Büyükşehir Meclisi Kasım Ayı toplantısında Sayıştay’ın Belediye hakkında hazırlamış olduğu rapor konuşuldu. Gündem dışı konuşmalarda söz alan Erkal Etçioğlu, “ Özellikle stratejik planlama konusunda ciddi sıkıntılar söz konusu, karar alıcıların çalışmalar

Denetleme
Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı Meclisi Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun izinli olması nedeniyle katılamadığı toplantıya Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar Başkanlık yaptı.  Gündem maddelerinin görüşülmesinden önce Sayıştay’ın Büyükşehir Belediyesi çalışmaları hakkında düzenlemiş olduğu denetleme raporu hakkında üyeler bilgilendirildi.

Söz alma
Gündem dışı konuşmalarda söz alan MHP’li Meclis Üyesi Erkal Etçioğlu, “ 1 Kasım seçimlerinin ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah Türkiye daha iyi günlere gider, hep beraber bu ülkenin daha ileriye gitmesi için mücadele ederiz. Benim söz alma sebeplerimden bir tanesi Sayıştay raporudur. Sayıştay raporunda muhasebe tekniğine uygun olmayan bazı işlemler konusunda uyarılarda bulunulmuş. Bu uyarılar karşısında da ilgili daire bu hataların düzeltileceğini belirtmiş. Özellikle stratejik planlar konusunda ciddi sorunlar var. Raporu dikkatli okumanızı tavsiye ediyorum” dedi.

Takip edilmeli
Etçioğlu, “ Performans raporlarının takibi konusunda da sıkıntılar var. Adapazarı Belediyesi bu konularda daha hassas davranıyor. Muhalefet üyesi olarak bu çalışmaların orada doğru yapıldığını söylüyorum. Karar alıcıların bu çalışmaları daha iyi takip etmesi gerekiyor. Bir diğer konu da köy hizmetleri binasının yerine yaptığımız inşaatla alakalı. Burada eczacıların mağdur etmemeliyiz diye düşünüyorum” dedi.

Gündem maddeleri
Etçioğlu’nun konuşmasının ardından meclis gündemi iki ilave madde ile 35 madde halinde görüşülmeye başlandı. Gündemin imar komisyonundan meclise gönderilen 1 ila 16 maddeleri kabul edilirken, MHP grubu adına konuşan Erkal Etçioğlu, “Biz Tepekum ve Yağcılar Mahallelerindeki imar değişikliklerini içeren 3,4 ve 5. Maddelere ret oyu veriyoruz, diğer maddeleri kabul ediyoruz. Bu üç maddede bazı yollar kapatılıyor ve yanlışlıklar var” dedi.17 ile 27 madde arasındaki maddeler de imar ve bayındırlık komisyonuna havale edildi.

Tekrar toplanacak
Belediye Meclisi gündeminin 28. Maddesinde ise Tarihi Harmantepe Kalesi’nin Söğütlü ilçesi sınırlarına dahil edilmesi görüşüldü. Madde oy birliği ile kabul edilirken MHP’li Erkal Etçioğlu, “ Kale Adapazarı Belediyesi sınırlarında bulunuyor ancak Söğütlü ilçemiz kaleye çeşitli yatırımlar yapacak devrinin uygun olduğunu düşünüyoruz” dedi. 

23 Kasım’da
Gündemin 29, 30, 31 ve 32. Maddeleri kabul edilirken bütçe tasarılarını içeren son üç madde plan ve bütçe komisyonuna havale edildi.  Bu üç madde 23 Kasımda yeniden görüşülecek. Sakarya Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü 3. Sınıf öğrencileri de yerel yönetimler dersi için uygulamalı olarak meclisi izlediler.

10 Kasım 2015 , Salı Bu haber toplam 538 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama