Günün Tarihi:15 Aralık 2018

 

 

Düşündüren gerçek!


Bu yıl içinde sadece 1 dönerden alınan organlar ile nakili yapılması Sakaryalılar’ın organ bağışına henüz sıcak bakmadıklarının bir göstergesi.

Aileler eğitilmeli
Dün sana eren Organ nakli Haftası nedeniyle, SAÜ Vakfı öğrencilerine konu ile ilgili bir konferans veren SAÜ TIP Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahi Ana Bilim dalından Opr. Dr. Hakan Saçlı, organ bağışı kampanryalarının amacına ulaşması için ailelerin eğitilmesi gerektiğini belirtti.

Onay gerekiyor
Saçlı, “Organ bağışı kampanyaların da vatandaşların bireysel olarak organlarını bağışlaması sadece psikolojik bir gösterge. Beyin ölümü gerçekleşen biri daha önce organ bağışında bulunmuş olsa bile ailesinin onay vermemesi durumunda nakil gerçekleşemiyor” şeklinde 

58.sırada
Bu yıl Sakarya’da 6 beyin ölümü tanısı almış hastalardan sadece 1. Ailenin bağış yapılmasına onay verdiini belirten Saçlı :”Türkiye genelinde organ bağışı kartı olanların sayası 155.053,Sakarya 333 bağış kartı ile Türkiye genelinde 58. Sırada “ şeklinde konuştu.

Bağışın önemeni
Opr. Dr Hakan Saçlı ,SAÜ Vakfı Koleji öğretmenleri Ayşe Gözde Güngör ve Burcu Gül tarafından düzenlenen etkinlikte organ nakli ile ilgili öğrencilerin sorularInı da yanıtlayarak öğrencilere organ bağışının önemini anlattı.

Duran kalp nasıl çalışıyor?
Opr. Dr. Hakan Saçlı’ya öğrenciler, “Duran bir kalp  nakili sonrasında nasıl çalıştırılıyor?” gibi ilginç sorular yönelttiler. Saçlı, beyin ölümü gerçekleşen bir dönerden alınan kalbin nakil olabilmesi için dondurularak 6 saat bekleyebildiğini anlattı.
Vakıf öğrencileri kendilerine organ naklinin önemi konusunda konferans veren Opr.Dr. Hakan Saçlı’ya çiçek verip teşekkür ettiler.

10 Kasım 2015 , Salı Bu haber toplam 843 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın