Günün Tarihi:20 Mart 2019

‘Büyük deprem beklemiyorum’


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Marmara Denizi'nde meydana gelen depremin ardından büyük bir deprem beklemediğini söyledi.

Köşede oluştu
Prof. Dr. Ercan, Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde sağ atımlı bir deprem olduğunu belirtti.
Depremin öncü olduğunu düşünmediğini ifade eden Ercan, şöyle konuştu: "Bu depremin öncü deprem olması beni şaşırtır. O nedenle arkasından büyük bir deprem beklemiyorum. Depremin büyüklüğü 4,2, depremin odak derinliği 7,2 kilometre granit katmanı içindedir. Deprem, kuzeybatı güneydoğu doğrultulu Adalar kolu ile doğu-batı doğrultulu İstanbul kolunun kesim yeri olan köşede oluştu. Depremin sığ olması, Eminönü ile Adalar'da güçlü duyulmasına neden oldu."

1999 depremi boşalttı
Ercan, fay hattının Marmara kolunun kırılabilmesi için 6 milyar giga tonluk bir güç toplanmış olması gerektiğine dikkati çekerek, "Oysa Marmara 1999 depreminden sonra aşırı boşaldığından yakın sürede büyük bir deprem beklemiyorum" değerlendirmesinde bulundu.
Ercan, ayrıca kentsel dönüşümün yaygınlaştırılması gerektiğini kaydetti.(A.A.)

18 Kasım 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 698 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın