Günün Tarihi:26 Haziran 2019

‘Korkulacak bir durum yok’


İstanbul Üniversitesi (İÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Marmara Bölgesi'nde şiddeti küçük de olsa sürekli sarsıntılar yaşandığını söyledi.

Eğitime önem verilmeli

Marmara ve Ege Denizi'ndeki sarsıntıların yatay yönlü olduğuna dikkati çeken Gündoğdu,
"Marmara Denizi'nde yaşanan depremler yatay hareketlilik gösteriyor. Şiddeti ve hissedilir derecesine göre korkulacak bir durum yok ama tedbirli olmakta fayda var. Bu noktada kentsel dönüşüm daha da önem arz ediyor. Özellikle okullarımızda ve insanların yoğun bir şekilde yaşadığı meskenlerde güçlendirme yapılmalı. AFAD bünyesinde depreme yönelik birtakım tedbirler alınmalı ve depreme yönelik eğitimlere önem verilmeli."

Sahildeki ilçeler hissetti

Gündoğdu, merkez üssü Marmara Denizi olan depremlerin sahil ilçelerde daha yoğun şekilde hissedildiğini aktardı. Yenibosna, Yeşilköy ve Ataköy'de hissedilen depremin, Büyükçekmece ve yakınlarında hissedilmediğini dile getiren Gündoğdu, "Deprem yatay bir hareketlilik izledi. Tabii yine aynı doğrultuda Yunanistan'da meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki deprem de bu öngörülerimizin haklı olduğunu gösteriyor" ifadelerini kullandı. (A.A.)
 

18 Kasım 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 633 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama