Günün Tarihi:20 Mayıs 2019

‘İki proje de birliktelikle gerçekleşir’


Bin yataklı Hastane konunda yapılan tartışmaları tipik Türkiye tartışması olarak nitelendiren SAÜ Rektörü Muzaffer Elmas, “ Hastanene Sakarya’ya yapılsın da nereye yapılırsa yapılsın. İkinci üniversitede de aynı şey geçerli birlik olursak iki proje de ger

Liderlik
Sakarya Üniversitesi olarak yaptıkları çalışmaların özünde yönetim ve mantalite değişiminin önemli olduğunu gördüklerini ifade eden SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, “Türkiye’de üniversitelerin veya kamu kurumlarının şuandaki yönetim sistemi bu mantalitede değil. İşin özü mevcut kuralları işletmekten, durumu kurtaran işler yapmak yerine, hedefler doğrultusunda insanları motive edip geleceğe yönelik hedeflere ulaşma söz konusudur. Bunun da özünde her kurumun liderlik yapacak kişisinin, kurumun başından sonuna kadar ortak hedefler doğrultusunda yürümesi ile mümkün. Bunun özü de mantalite değişiminde yatıyor” dedi.

Başkanlık sistemi
Sistemlerin mevcut kurallar çerçevesinde değil hedefler doğrultusunda yönetilmesi gerektiğini savunan Rektör Elmas, “Belediyelerimizde, diğer kamu kuruluşlarımızda hatta devletimizin yönetiminde de Başkanlık Sistemi veya bir liderlik sisteminin daha ileriye gitmede çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yoksa mevcut sistemlerle, mevcut kuralları uygulayarak ileri gitmenin mümkün olmadığı görüşündeyim. Aslında ismin önemi yok, sistemin değişmesi gerekiyor” dedi.

Bin yataklı
Bin yataklı Hastane konusunda yaşanan tartışmaların da tipik bir Türkiye tartışması olduğunu söyleyen Elmas, “ Başkanlık sisteminde de aynı durum var. Bir kişi bir şey söylediğinde hemen karşısına geçiliyor ve konu unutuluyor. Hastane konunda da aynı durum geçerli. Hastane Sakarya’ya yapılsın da nereye yapılırsa yapılsın bence. Kırantepe ismi geçtiği için hazırlanmış bir yer olduğu için uygun olabileceğini söylemiştim. Bizim önceliğimizin hastanenin yapılması olmalıdır” şeklinde konuştu.

İkinci üniversite
Elmas, “Sakarya’da bir şey talep edildiğinde yetkili bireylerin konuda hem fikir olarak çalışması önemli. İkinci üniversitede de aynı şey söz konusu. Kimin yada nasıl gündeme getirildiği önemli değil yapılacak olması önemli. Sakarya konum olarak tam bir Üniversite şehri. Burada mevcut üniversitenin yanında bir ya da iki üniversite daha olması gerektiğini düşünenlerdenim. Hem fikir olursak bu iki konuda kısa sürede hayata geçebilir” dedi.

Yaz okulu
Yaz okulu konusunda kendilerini iyi anlatamadıklarını da belirten Elmas, “Bütünleme kalkıp yaz okulu geldi diye bir şey söz konusu değil. Bütünleme öğrencilerin ısrarı ile iki sene önce getirdiğimiz bir şeydi bütünleme sınavları. Bu tercih üniversitelere bırakıldı bu sene bizde hemen yaz okulunu geri getirdik. Bütünleme sistemi Dünya’da kullanılan bir sistem değil, bizde Avrupa mükemmellik ödülü almış bir üniversite olarak hemen kaldırdık bütünlemeleri. Zaten bütünleme sınavı öğrencilerin yararına olan bir sistem de değildi. Biz yaz okulunu kaldırdıktan sonra beş bin öğrencimiz başka üniversitelere gittiler yaz okulu için” dedi.

Türk tipi sistem
Her ülkenin kendi koşulları olduğunu söyleyen Elmas, “Ülkemizin koşullarına göre sistemler oluşturmalıyız. Eğitimde de bu sistemler ülkemize uymadı. Dolayısı ile başkanlık sisteminde de Türk tipi sistem daha başarılı olabilir. Şuandaki sistemlerle sorumlunun kim olduğu belli değil. Ülkemizin hedeflerine ulaşabilmesi için sitem engel teşkil ediyor. Bu işin içinde olanlar sistemin engel olduğunu söylüyorlar, bırakalım da ilerlesinler. Günümüzde gelişimi idare etmek istiyorsanız sorumlusu belli olacak ”dedi. 
 

8 Aralık 2015 , Salı Bu haber toplam 687 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama