Günün Tarihi:18 Mart 2019

‘Ticarette süreklilik esastır’


Sakarya Üniversitesi’nde ‘’Dış Ticaret Eğitim Semineri’’ gerçekleştirildi.

Kitap listesi
Sakarya Üniversitesi Sapanca Meslek Yüksekokulu tarafından SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen seminere Ünsped Gümrük Müşavirliği Dış Ticaret Teşvik Danışmanı Hakan Kaya konuşmacı olarak katıldı. Seminerde öğrencilere önerilerde bulunan Kaya, ‘’Vaktiniz varken, bir kitap listesi yapın’’ dedi.

Süreklilik esas
Her şeyi okulda öğrenmek gerektiğini belirten Kaya, “Üniversite size meslek vermez eğitim verir. Okulda öğretilen hiç bir şey dışarıda öğretilemez. Her şeyi okulda öğrenmeye çalışın’’ diye konuştu. Ticaretin esasları üzerinde duran Kaya, “Ticarette süreklilik esastır. Bedelsiz olarak alıyorsanız ticaret olmaz” dedi.

Çok önemlidir
Dış ticaretin lokal ticaretten fazla farkı olmadığını söyleyen Kaya, ‘’Her malı irsaliye temsil eder. Bunu okulda değil dışarıda öğreneceksiniz. Her şey irsaliye ile işler’’ şeklinde konuştu.
Uluslararası ticaret konusuna değinen Kaya, “Dış Ticarette imalatçı ve ithalatçı vardır. Dil çok önemlidir. Özellikle Rusça ve Arapça Türkiye’de en geçerli dillerdir. Avrupa ile İngilizce aracılığıyla iletişim sağlanabildiği için daha kolaydır” dedi.

Gümrükleme
Teslim çeşitleri konusuna değinen Kaya, “Türkiye de gümrükleme yapılmak zorunda. Bizim en büyük sıkıntımız; maliyeti kim karşılayacak? Burada INCOTERMS devreye giriyor’’ diye konuştu. INCOTERMS’in uluslararası teslim şeklini oluşturduğunu ve şuan Türkiye’nin bu sistemi kullandığını belirtti.

11 teslim çeşidi
Teslim çeşitlerinin dört gruba ayrıldığını söyleyen Kaya, ‘’ E, F, C ve D gruplarında 11 farklı teslim çeşidi bulunuyor. Ülkemiz ve dünya genelinde en sık kullanılan Free On Board’dur (FOB). Teslim gemi ile gerçekleşir ve en güvenli yoldur. Kendi içinde birçok çeşidi vardır’’ dedi.

Maliyetini
Dış ticarette ödemenin hassas bir konu olduğu üzerinde duran Kaya, “Bir yükle ilgili ödeme şekli, o işin maliyetini etkiler. En uygun ödeme şekli nakittir” dedi. Seminer sonunda Yrd. Doç. Dr. Asena Boztaş tarafından Ünsped Gümrük Müşavirliği Dış Ticaret Teşvik Danışmanı Hakan Kaya’ya çiçek ve hediye takdim edildi.
 

11 Aralık 2015 , Cuma Bu haber toplam 910 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın