Günün Tarihi:19 Aralık 2018

 

 

Sonuç bildirgesi açıklandı


Sakarya Üniversitesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun katılımıyla yapılan “2.Uluslararası Disiplinlerarası Kadın Çalışmaları Kongresi”nin sonuç bildirgesi açıklandı.

12 panel

KADEM ile Sakarya Üniversitesi Kadın Araştırmaları Merkezi (SAUKAM) işbirliğinde, SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde 11-13 Aralık tarihlerinde düzenlenen 2. Uluslararası Disiplinlerarası Kadın Araştırmaları Kongresi'nin sonuç bildirgesinde, kongrede 2 gün boyunca eş zamanlı gerçekleşen "kadın ve adalet", "kadın ve sağlık", "kadın ve toplumsal cinsiyet", "kadın ve din", "kadın ve siyaset", "kadın ve şiddet", "kadın ve eğitim", "kadın ve sanat" ile "işte kadın" başlıklarında 12 panel, 36 sözel ile 64 poster bildirinin sunulduğu belirtildi.

Anlatıldı
Bildirgede, Türkiye'de ilk defa uluslararası düzeyde üniversite ve sivil toplum işbirliği sergilenen kongreye çok sayıda bürokrat, gazeteci ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı kaydedildi. Kongrede kadınların güçlendirilmesinin yolunun sadece ekonomiden geçmediği, karar alma mekanizmalarına katılımlarının sağlanması ve bu konuda özgüvenlerinin geliştirilmesi gerektiği, farklı ülkelerden örnekler verilerek anlatıldığı belirtilen bildirgede, dünyada kadınların mülk edinimlerinin en düşük olduğu bölge olan Güney Asya ve Sub-Saharan Afrika'daki durumun analiz edildiği, dünyada kadın girişimciliğinin makro ve mikro düzeyde analizinin yapıldığı belirtildi.

Temsiliyet
Bildirgede, son dönemlerde kadınların siyasi mücadelesinde kadın temsiliyetinin artması konusunda gözardı edilemeyecek oranda önemli adımlar atılırken, halen kat edilmesi gereken büyük bir mesafe olduğu gerçeğinin tartışıldığı vurgulanarak, kadınları tehdit eden hastalıklar ve buna yol açan modernleşmenin yarattığı yeni risk faktörlerinin mercek altına alınarak, durum analizinin yapıldığı kaydedildi.

Önlenmesi
Kadın hakları konusuyla ilgili olarak, AB uyum yasaları çerçevesinde ve tüm paydaşlarla işbirliği içerisinde, kadına yönelik her türlü ayrımcılığın önlenmesi, sağlık, hukuk, siyaset, eğitim ve iş dünyasında sahip olmaları gereken tüm hakları elde edip konumlarını yükseltebilmeleri amacına yönelik politika ve stratejiler üretilerek misyonun tamamlandığı bildirildi.
 

16 Aralık 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 827 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın