Günün Tarihi:23 Mart 2019

Ödüller Cumhurbaşkanından


Sakarya Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin’e, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından ödül verildi.

Cumhurbaşkanı

Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) 2015 yılı Telif ve Çeviri Eser Ödülleri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde sahiplerini buldu.

Ödül alan
Çok sayıda başvurunun yapıldığı bildirilen programda mühendislik dalında sadece 9 çeviri eser ödüle layık görüldü. Sakarya Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin’in çeviri editörü olduğu ve ve Türkçe’ye ‘Akışkanlar Mekaniği: Temelleri ve Uygulamaları’ adıyla çevirisi yapılan kitap da ödül alan eserler arasında yer aldı.

Gurur oldu
Bu ödül ile birlikte Prof. Engin’in TÜBA’dan almış olduğu çeviri eser ödülü sayısı da 3’e çıkmış oldu. Ödülünü TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin’in elinden alan Prof. Dr. Tahsin Engin konuyla, ‘TÜBA’dan 2008, 2014 ve bu yıl olmak üzere 3 defa çeviri eser ödülü almak nasip oldu. TÜBA yetkililerinin verdiğini bilgiye göre bu ödülü 3 defa alan Türkiye’de benim dışımda 2 akademisyen daha varmış. Bu gerek benim, gerekse mensubu bulunduğum Sakarya Üniversitemiz için büyük bir gurur olmuştur” dedi.

Mutluyum
Engin, “Son yıllarda büyük başarılara imza atan üniversitemizin marka değerine bir nebze de olsa katkı da bulunduğum için çok mutluyum. Öncelikle bu kitapları çevirmemize vesile olan ve aynı zamanda kitapların İngilizce orijinallerinin de yazarı olan Prof. Dr. Yunus Çengel’e çok teşekkür ederim” dedi. 

Titiz çalışma
Engin, “Ayrıca bu süreçte çeviri ekibimde yer alan Prof. Dr. Hasan Güneş’e (İstanbul Teknik Üniversitesi), Prof. Dr. Suat Canbazoğlu’na (İnönü Üniversitesi) ve Prof. Dr. Alper Özalp’a (Uludağ Üniversitesi) ne kadar teşekkür etsem azdır, zira onların böylesi titiz çalışmaları olmasaydı bu başarıyı kazanamazdık.’

Tebrik ettiği
Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ın da arayarak tebrik ettiği Prof. Dr. Tahsin Engin, halen Sakarya Teknokent Genel Müdürü ve ADAPTTO-Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü olarak görevini sürdürmektedir.
 

16 Aralık 2015 , Çarşamba Bu haber toplam 670 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın