Günün Tarihi:22 Mayıs 2019
SON DAKİKA:

‘Fikir satıp sonra üretiyoruz’


Sakarya Üniversitesi’nde, 21 Gün 37 Derece İş öğrenci topluluğu tarafından “Uygar Eti ile Tedarik Zincir Yönetimine Holistik Bakış” adlı bir etkinlik düzenlendi.

Bütüncül
SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte Chassis Brakes International (CBI) Türkiye Genel Müdürü Uygar Eti konuşmacı olarak yer aldı. Etkinlikte tedarik zinciri yönetimine bütüncül açıdan bakılması konusu ele alındı.

Satılıyordu
Tedarik zincirinde rekabet baskılarından bahseden Uygar Eti, “Yeni bir müşteri şekilleniyor. Bu sebeple tüm iş alanları baskı altında kalıyor. Şirketler artık fonksiyonel olmaktan çok inovatif oluyor. Yani daha önce ürün üretilip satılıyordu, şimdi fikri satıp sonra üretiyoruz” dedi. Yeni sistemde israftan arındırılmış ve çevik bir tedarik sistemi kullanıldığını belirten Eti, “Hazır organizasyondan çok vizyon çerçevesinde olan sisteme geçiş yapılıyor” diye konuştu.

Yeni sistem
Yeni stratejik düşünce sistematiği geliştiğini söyleyen Eti, bu sayede teknolojinin çok daha hızlı ilerlediğini kaydetti. Eti, “Bu sebeple yeni sistemde donuk bir planlama yapılırsa işe yaramaz. Yeni sistem daha dinamik olmalı” şeklinde konuştu.

Hesaplanmalı
Doğru stratejik yönetimin müşteri ve rakipleri göz önünde bulundurması gerektiğini vurgulayan Eti, “Rakipler ve müşteri göz önünde bulundurulurken, kurumsal kültür ve sistemle desteklenmelidir. Hedeflenen finansal sonuçlar önceden hesaplanmalıdır” diye konuştu. Doğru yönetilen tedarik zincirinin, şirketin geleceğini doğrudan etkileyeceğinden bahseden Eti, bir şirketin geleceği için tedarik zinciri yönetiminin büyük önemi olduğunu ifade etti.

Etkilemeye başladı
Eti, “Tedarik zinciri, doğru ürünü, doğru maliyetle ve doğru zamanda pazara sürmekte büyük rol oynar. Tedarik zinciri bir şirketin mutfağıdır. Sürdürülebilirlik çok önemli. Şirketler giderek büyüdü ve insanların hayatlarını etkilemeye başladı. Sistemdeki en küçük tıkanıklık bir anda milyonlarca insanın hayatını etkileyecek hale gelebilir. Tedarik zinciri, şirkette alınan kararlarda daha ürün ortada yokken söz konusu oluyor. Malzemenin üretilmesi yada satılması konusuna tedarik zinciri karar verir” dedi. CBI Türkiye Genel Müdürü Uygar Eti, etkinliğin sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı.

19 Aralık 2015 , Cumartesi Bu haber toplam 720 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama