Günün Tarihi:15 Aralık 2018

 

 

Avukatın gözünden sağlıkçıların sorunları


Sakarya Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) tarafından öğrencilere yönelik “Tıp Çalışanlarının Mesleki Sorumluluğu ve Malpraktis” isimli konferans düzenlendi.

Tedavi sırasında
Sakarya Üniversitesi SHMYO Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte, Avukat Nurullah Sayar konuşmacı olarak yer aldı. Malpraktisin, kötü ve hatalı uygulama anlamına geldiğini dile getiren Sayar, “Malpraktis, hekimin tedavi sırasında standart güncel uygulamayı yapmaması, beceri eksikliği ve hastaya tedavi verilmemesi ile oluşan zarar şeklinde tanımlayabiliriz” dedi.

İnternet
Malpraktis ile ilgili şikayetlerin arttığını söyleyen Sayar, bunun nedenlerini sağlık çalışanlarından beklentinin artmış olması, medya organlarının konu hakkındaki haberleri, hukukçuların konuya ilgisinin artması, internet yoluyla bilgiye ulaşma kolaylığı ve sağlık çalışanlarının iş yükünün artması şeklinde sıraladı.

Zararlı sonuç
Sağlık mesleğinin en riskli mesleklerden biri olduğunu ifade eden Sayar, “Sağlık mesleği mensubunun kusur olarak kabul edilebilecek bir hareketi olmasa bile en hafifinden en ağırına kadar her türlü zararlı sonuç ortaya çıkabilir. Hukuksal olarak beklenti, sağlık personelinden ‘mesleğinde en iyisi’ olması değildir. Beklenti, ‘ortalama bir meslektaşı kadar’ özenli, dikkatli, bilgili ve becerili olmasıdır” diye konuştu.

Tıbbi hatalar
Tıbbi malpraktisten söz edebilmek için, sağlık personelinin kusurlu bir hareketinin olması gerektiğini vurgulayan Sayar, tıbbi hataların en yoğun görüldüğü uzmanlık alanlarını şöyle sıraladı: “Kadın Doğum, Genel Cerrahi, Çocuk Sağlığı, Kulak Burun Boğaz ve Ortopedi Hastalıkları şeklindedir.”

Tıp bilimi
Hekimin tıbbi müdahalesinin hukuka uygunluğu ile ilgili bilgi veren Avukat Sayar,  “Hekimin tıp sanatını uygulama hak ve yetisine sahip olması, müdahalenin meşru bir amacı olması, hastanın rızasının alınmış ve riskler hakkında bilgilendirilmiş olması, tıp bilimi açısından dikkat ve özenin gösterilmiş olması ile hukuka uygun hale gelmiştir” dedi. Etkinlik sonunda Avukat Nurullah Sayar, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

26 Aralık 2015 , Cumartesi Bu haber toplam 570 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın