Günün Tarihi:20 Mayıs 2019

Tohumlar toplandı


Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü, Fidanlık Müdürlüğü’ne bağlı Hendek Fidanlık Şefliği’nde sonbahar aylarında yapraklı türlerde tohum olgunlaşma dönemlerinin gelmesi ile birlikte tohum toplama çalışmaları tamamlandı.

Toplandı
Akasya, Akçaağaç, At Kestanesi, Kestane, Kayın gibi orman ağaçları ile birlikte Defne, Tesbih ağacı, Manolya, Kuşburnu, Alıç Rosa Laxa, Dağ Muşmulası, Yabani Hurma gibi yabani meyveli türler ile bahçe ve süs bitkisi olarak kullanılan türlerin tohumları toplandı. Ayrıca fidanlık sahasında bulunan Japon Ayvası, Süs Elması, Süs Eriği, Oya, Amerikan Sarmaşığı gibi mevcut türlerinde tohumları toplanarak gerekli işlemler yapıldı.

Hedef
Toplanan tohumlar çimlenme engeline ve tekniğine uygun olarak serilip, ayıklanıyor ve gerekli işlemlerden geçirildikten sonra uygun zamanda ekimi gerçekleştiriliyor. Tohumların ekiminden sonra tür çeşitliliği yüksek bir üretim sezonu hedefleniyor.
 

4 Ocak 2016 , Pazartesi Bu haber toplam 589 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama