Günün Tarihi:21 Ekim 2018

 

 

Eğitimin yükselen değeri


Sakarya eğitiminin mihenk taşlarından olan Mithatpaşa Şehit Ahmet Akyol İlkokulu’nda verilen eğitim seferberliği ile peş peşe gelen başarılar herkesi sevindiriyor. Veliler ve okul idaresinden muhteşem uyum sağladığı okulda tek odak noktası öğrenciler. YEN

Okulunuz ne zaman eğitim öğretime başladı?
Okulumuz; Mithatpaşa adı ile 1953-1954 öğretim yılında Devlet Demir Yolları Çıraklık Okulunda 5 dershanede eğitim öğretime başladı. 1965 yılında 12 derslikli bir bina yapıldı. Değişik tarihlerde ilave tadilatla dershane sayısı 20’ye çıkarıldı. 1997-1998 eğitim öğretim yılında ilköğretim okuluna dönüştürüldü.

Okulumuz depremde zarar gördü mü?
17 Ağustos 1999 depreminde yıkıldı. Depremden sonra çadırlarda ve prefabriklerde eğitim öğretim yapıldı. 2011 yılında 16 derslikli iki katlı binamız yapıldı. 2013-2014 eğitim öğretim yılında ortaokul binasının yapılması ile ilkokul ve ortaokul ayrıldı. Okulumuz Şehit Ahmet Akyol İlkokulu olarak eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Okulunuz ne gibi imkanlara sahiptir?
Okulumuzda eğitim – öğretimin sağlıklı yürütülmesi ve başarının arttırılması için gereken bütün imkanlar öğrencilere sağlanmaktadır. Her sınıfımızda projeksiyon, öğretmen bilgisayarı, her sınıfta internet bağlantısı mevcuttur. Toplantı ve gösteriler için konferans salonu yapılmıştır

Okulunuzda eğitim-öğretim faaliyetlerinin dışında başka faaliyetler düzenliyor musunuz?
Okulumuz eğitim – öğretim faaliyetleri dışında, satranç, halk oyunları, müzik, yüzme gibi sportif aktivitelere katılıp ilde iyi dereceler almaktadır. Çevre duyarlılığını arttırmak için kapak toplama, atık yağ toplama, pil toplama çalışmaları yapılmıştır. Öğrencilerimizin yaptıkları resim çalışmaları sergi hazırlanarak velilerimize sunulmuştur. Okullar arası yapılan yarışmalara önem verilmiş olup resim yarışmalarında il birinciliği, il ikincilikleri, İl üçüncülükleri alınmıştır. Koro çalışmaları ve tiyatro çalışmaları yılsonunda Sosyal Gelişim Merkezinde velilere sunulmuştur.

Okulunuzda öğrencilerin başarılarını arttırmak için neler yapıyorsunuz?
Öğrenci başarısını arttırmak için veliler ile sürekli iletişim içerisinde olup öğrencilerin sorunlarının giderilmesi konusunda rehberlik yapılmaktadır. Maddi yetersizlik içerisinde okulumuza devam eden öğrencilerimize, okul aile birliği ve hayırseverler aracılığı ile kırtasiye, giyim gibi yardımlar yapılmaktadır.

Okulunuzdaki personel hakkında bilgi verir misiniz?
Okulumuzda öğretmen, yardımcı personeller birlik ve beraberlik içerisinde özverili bir şekilde çalışmaktadırlar. Okulumuzda 32 sınıf öğretmeni, 4 branş öğretmeni,1 rehber öğretmen, 4 okul öncesi öğretmeni, 2 idareci, 1 kadrolu 3 okul aile birliği kanalı ile çalışan hizmetli ve 1 memur bulunmaktadır.

Okul olarak vizyon, misyon ve ilkelerinizden bahseder misiniz?
Misyonumuz; Türk Milli Eğitiminin amaçları doğrultusunda gerektirdiği bilgi ve becerileri  kazanmış, topluma uyumlu, üretken bireyler yetiştirmektir. İnanıyoruz ki; Öğrencilerin, öğrenmeyi öğrenmesi ilk önceliktir. Öğrenciler bütün çalışmalarımızın odak noktasıdır. Ve amaçlarımıza temel olmuştur. Biz, birbirimizi öğrencilerin, velilerin ve toplumun sürekli gelişen beklentilerine ayak uyduracak şekilde geliştirmek için yüreklendiririz.
Biz, hepimiz öğrencilerin başarısını arttırman için karşılıklı olarak sorumluluk alır ve verimli bir şekilde çalışırız. Biz, birbirimize ve kendimize güveniriz. Öğrencimize bir birey olarak saygı duyar, onları koruyup gözetiriz. Biz farklıyız, yetenekli, enerjik, coşkulu, üretkeniz.

Vizyonumuz; Öğrencilerimiz, günlük hayata hazır olabilecek bilgi, beceri davranışları kazanarak; Kültürel mirasımızı değerlendirebilen, yaşanan hayatı yorumlayabilen ve problemlere çözüm getire bireyler olarak mezun olur.

İdeallerimize ulaşmak için istiyoruz ki; okulumuzda öğrenme, temel ihtiyaç kabul edilsin. Okulumuzda her veli, öğrencisine öğrenme için her türlü fırsatın verildiğini bilsin. Okulumuzda hem öğretmenler hem de öğrenciler birbirlerini öğrenmesine ve birbirinin gelişmesine yardımcı olmanın önemine inansın. Okulumuzda çalışanlar gerekenleri yaparken, kendilerinden emin olsun. Doğru yaptıklarında alacakları cevaptan korkmasın. Okulumuzda herkes her gün daha iyiye ulaşmak için çalışsın. Bu kapsamda Sakarya eğitiminin gerçekten parlayan yıldızı olan ve her geçen gün çıtasını yükselten bir kurumuz.

Son olarak okurlarımıza vermek istediğiniz mesajlarınız nelerdir?
Eğitim –Öğretim faaliyetlerinde yerel basının yeri çok büyük olmakla beraber, eğitim-öğretimle ilgili asılsız, kaynağına inilmeden yayınlanan haberler eğitim –öğretimin her türlü kademesinde çalışan personelimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu konuda basının duyarlı davranmalı, yapılan özverili çalışmalar kamuoyuna sunulmalıdır. Alınacak her türlü haberle ilgili okullarla görüşüldükten sonra yayımlanmalıdır. Yayınlanacak her türlü olumlu haber, eğitim – öğretimi olumlu yönde etkileyecek ve öğrenci ve öğretmenlerimizin motivesini arttıracağına inanıyoruz. Basınımızın ilimiz eğitim – öğretimine göstermiş olduğu ilgiye teşekkür ediyor, ayrıca gazetenizin okullarımızın tanıtımı ile ilgili yapmış olduğu bu çalışmadan ötürü tebrik ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.
 

5 Ocak 2016 , Salı Bu haber toplam 923 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın