Günün Tarihi:20 Mayıs 2019

Robotik, kanserde kullanılıyor


Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği doktorları, ‘robotik’ cerrahiyi böbrek kanseri ameliyatlarında da başarıyla kullanmaya başladı

Tercih ediliyor
NASA tarafından uzaydaki astronotların cerrahi işlemlerini uzaktan kontrol ederek yapılması için tasarlanan robot Da Vinci, cerrahi ekipman olarak 3 ana bölümden oluşan ve bilgisayar temeline dayanan minimal invaziv (en düşük düzeyde zarar vererek) cerrahinin uygulanmasını sağlayan robotik sistem, insanda ilk olarak kalp damar cerrahları tarafından kullanıldı. Sistem ürolojide özellikle prostat kanseri ameliyatlarında yakın görüş, boyut büyütme, daha ince çalışma imkanı sunduğundan dolayı pek çok merkezde ilk tercih edilen cerrahi seçenek halini aldı.

Uygulandı
Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği doktorlarından Prof. Dr. Öztuğ Adsan, konu ile ilgili olarak: “Üroloji Kliniği’nde prostat kanserlerinde yaklaşık olarak 1 yıldır başarı ile kullandığımız robotik sistemi artık böbrek kanseri ameliyatlarında da kullanmaya başladık. Geçmişte böbrek kanserlerinde böbreğin tümü alınırken artık bu yeni gelişmiş sistemlerde sadece kanserli doku çıkartılıp böbreğin diğer kısımları hastada çalışır vaziyette bırakılmaktadır. 53 yaşındaki hastamız Gül Tuzcu’da sol böbrek üst kısmında yaklaşık 6 santimlik tümör tespit edilmiştir. Hastamızda açık ameliyatın risklerinin daha fazla olacağını düşündüğümüz için hastaya robotik cerrahi ile sadece tümörlü dokunun çıkarılması planlandı. Hastaya yerleştirdiğimiz 4 küçük delikle bu işlemi başarı ile gerçekleştirdik. Cerrahi sonrası nekahat dönemi oldukça sorunsuz geçen hasta operasyon sonrası 2’nci gün taburcu edildi” dedi.

Teşekkür etti
Gül Tuzcu ise, tesadüfen rahatsızlığını öğrendiğini akabinde üroloji doktoru Prof. Dr. Öztuğ Adsan’ın kendisine robotik cerrahi önerdiğini ve kendisinin de bu yöntemi tercih ettiğini belirtti. Operasyonunun oldukça başarılı geçtiğini bildiren Tuzcu: “Doktorum Prof. Dr. Öztuğ Adsan ve ekibinde bulunan Op. Dr. Hacı İbrahim Çimen ve Dr. Yavuz Tarık Atik’ den çok memnunum. Allah hepsinden razı olsun” dedi.  

7 Ocak 2016 , Perşembe Bu haber toplam 843 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama